Sobota 25. 05. 2024 15:29:36 | Meniny má Urban, Vivien

Rozhovory

< Späť na Publicistika

Nová expozícia v Miestnom múzeu Turany mapuje cestu časom športových úspechov a tradícií

Nová expozícia s názvom História športu v Miestnom múzeu Turany oživuje bohatú športovú minulosť mestečka. Od koliek spred viac ako sto rokmi, cez úspechy nepočujúcich futbalistov až po lyžiarske tradície na úpätí Malej Fatry. Výstava ponúka vzácne exponáty ako starodávne lyže, kajak s drevenými veslami či figurínu zaodetú do oblečenia, ktorá znázorňuje jedného z popredných priekopníkov lyžovania. Správca Miestneho múzea Turany, Ľubomír Liskaj, nám v rozhovore prezradil viac o turianskej športovej histórii.

Publicistika|Juliana Krčulová|21. máj 2024

Na rekreačnom mieste Pohoda majú nové schody. Dobrovoľníci sa o miesto starajú už 4 roky a neustále sa ho snažia zveľaďovať

Na začiatku mája využili dobrovoľníci z Klubu slovenských turistov Kamzík Rajecké Teplice krásne počasie a na rekreačnom mieste Pohoda vykonali po zimnej prestávke jarnú údržbu. Miesto vykosili, poupratovali, nachystali drevo, natreli lavice a osadili nové schodisko. Predseda klubu v našom rozhovore prezradil viac.

Publicistika|Radka Kostánová|18. máj 2024

Daniel Gachulinec sa teší na nové výzvy: V Žiline cíti entuziazmus a hlad po úspechu

Daniel Gachulinec, po nedávnom podpise zmluvy s hokejovým tímom Vlci Žilina, vyjadril svoje pozitívne pocity a očakávania. So skúsenosťami z minulých sezón sa teší na novú výzvu a je odhodlaný prispieť k spoločnému úspechu. Jeho cieľom je vytvoriť silnú tímovú chémiu a s podporou fanúšikov dosiahnuť výsledky, ktoré Žilina ešte nevidela.

Publicistika|Juliana Krčulová|18. máj 2024

S nádejou a odhodlaním: Rastislav Dej sa pripravuje na extraligové výzvy v žilinských farbách

Rastislav Dej, nový člen tímu Vlci Žilina, nám v rozhovore povedal o svojich pozitívnych pocitoch po prestupe a očakávaniach od nadchádzajúcej sezóny. S nádejou v srdci a odhodlaním na ľade sa pripravuje na výzvy extraligy.

Publicistika|Juliana Krčulová|16. máj 2024

Legendárna skupina Hex nosí Žilinu stále v srdci. Z ich spomienok vám pristane úsmev na tvári (VIDEO)

„Nikdy nebolo lepšie", „V piatok podvečer" či „Keď sme sami". Ak vám tieto názvy pesničiek niečo hovoria, vedzte, že za nimi stojí populárna slovenská hudobná skupina Hex. Tá si na svojich potulkách našla čas, aby navštívila aj Žilinu. Tomáš „Yxo" Dohňanský, Tibor „Tybyke" Szabados a Ladislav Tvrdý si v rozhovore zaspomínali aj na časy, kedy oblažili mesto pod Dubňom svojimi hitmi a už teraz majú pre fanúšikov skvelé správy.

Publicistika|Michal Szentivanyi|16. máj 2024

Letné lúče začínajú útočiť. Svoje znamienka by sme mali poznať a dôležitá je prevencia, radí kožná lekárka

Silu letných lúčov a riziká s nimi spojené by sme rozhodne nemali podceňovať. Myslí si to aj odborníčka a vedúca lekárka Ambulantného centra dermatovenerológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina MUDr. Milada Kullová. Tá v rozhovore prezradila, aká dôležitá je prevencia a poznanie vlastnej pokožky ešte predtým, ako sa oddáme letným radovánkam. Tie sú totiž už za dverami a každodenných horúčav bude len pribúdať.

Publicistika|Michal Szentivanyi|9. máj 2024

Od detských snov k majstrovským dielam: Ako susedove vtáčiky inšpirovali rezbárskeho umelca Stanislava Chodelku

Od prvých krokov v siedmom ročníku, cez inšpiráciu susedovými lipovými vtáčikmi, až po umenie rezbárstva na strednej škole – tak začala cesta Stanislava Chodelku. V rozhovore pre našu redakciu odhalil svoj tvorivý proces, ktorý zahŕňa výber dreva, náčrt a morenie, až po finálne dielo, ako je napríklad jeho obľúbená drevorezba Lietavského hradu. S láskou k drevu a neustálym zlepšovaním svojich zručností, Chodelka považuje každý svoj výrobok za dôvod k radosti, či už ide o hrady, zámky, alebo dedinky, pričom sa teší z pozitívnej spätnej väzby.

Publicistika|Juliana Krčulová|8. máj 2024

Tradičný folklór vystrieda populárna skalická kapela. Vo Svederníku budú opäť žiť Majstrovstvami vo varení kapusty

V obci Svederník sa uskutoční 11. ročník Majstrovstiev Svederníka vo varení kapusty. Akcia sa bude konať v areáli Kultúrneho domu. Starosta obce, Roman Lisický, v našom rozhovore priblížil viac.

Publicistika|Radka Kostánová|6. máj 2024

Pripravení na výzvy: Autocross Team Žilina sa chystá na novú sezónu v kategórii Superbuggy

Autocross Team Žilina sa pripravuje na novú sezónu 2024. Skúsený jazdec, Žilinčan Martin Chasnik, zdôrazňuje závažnosť dokončenia každej jazdy, keďže len dvadsať najlepších jazdcov postupuje do semifinále a len desať do finále. Počas zimnej prestávky sa tím sústredil na zlepšenie chladenia, ktoré ich potrápilo v minulých sezónach. S prísnymi bezpečnostnými a technickými školeniami, dôkladnou kontrolou vozidiel a licenčnými procedúrami je Autocross Team Žilina pripravený čeliť výzvam novej sezóny.

Publicistika|Juliana Krčulová|22. apríl 2024

Žilinská knižnica žiari novotou: Kompletne zmodernizovaná a opäť v plnej prevádzke

Krajská knižnica v Žiline prešla rozsiahlou modernizáciou. Po rekonštrukcii prízemia a druhého poschodia sa práce presunuli aj na prvé poschodie. Celková obnova zahŕňala technické vylepšenia, ako napríklad novú elektroinštaláciu, LED osvetlenie či klimatizáciu, a bola financovaná z viacerých zdrojov vrátane Fondu na podporu umenia. Po dvojtýždňovom uzavretí je knižnica opäť otvorená pre návštevníkov, ktorí môžu oceniť nielen nový interiér, ale aj pokročilé technológie.

Publicistika|Juliana Krčulová|22. apríl 2024