Telefón oslavuje 150 rokov. V OC Mirage v Žiline bude mať výstavu

Výstava súkromnej zbierky Jozefa Remenca pri príležitosti 150. výročia vynálezu telefónneho aparátu a zároveň 75. výročia začiatku výroby telefónov na Slovensku.

Inzercia|25. jún 2026|12:43:20

Jedinečná expozícia venovaná histórii telefónnych prístrojov minulého storočia obsahuje originálne „aparáty“ z najväčšej súkromnej zbierky na Slovensku. Jej majiteľom je Jozef Remenec, ktorý doma opatruje viac ako 300 aparátov a 100 rôznych exemplárov telefónnych ružíc, slúchadiel, svorkovníc či rotačných číselníc.

Medzi najstaršie kúsky patria induktorové telefóny z konca 19. a začiatku 20. storočia, prepájacie a závesné telefóny z rokov 1905 až 1910, či poľné telefóny z čias Rakúsko-Uhorska alebo prvej Československej republiky.

„Za zberateľský unikát považujem telefón, ktorý nazývam dva v jednom. Mohol byť totiž zapojený v telefónnej sieti, ale aj ako telefón s miestnou batériou, čiže na poľné vedenie. Vyrobený bol v roku 1941 v Nemecku,“ hovorí zberateľ a pokračuje: „Mojim najväčším obľúbencom je však telefón, ktorý bol vyrobený tesne po skončení druhej svetovej vojny.

Ide o tzv. pražský model a vraj ho osobne používal pražský policajný rada. Je dokonca stále funkčný, má uchu lahodiace zvončekové vyzváňanie a ešte krajší spätný chod rotačnej číselnice – jednoducho môj miláčik.“

Zbierka však obsahuje aj zaujímavé telefóny, ktoré už zažili socialistické príbytky a kancelárie či staré telefónne zoznamy.

Po skončení výstavy, ktorú môžete navštíviť od 1. do 30. 7. 2026 na -1. poschodí OC Mirage Žilina, sa zbierka natrvalo presťahuje do novovzniknutej expozície v Rajci.

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť