Hlavným iniciátorom Medzinárodného dňa boja proti homofóbii bol francúzsky akademik a aktivista Louis-Georges Tin, zakladateľ koordinačného výboru Medzinárodného dňa boja proti homofóbii. Na medzinárodnej úrovni si tento deň prvýkrát pripomenuli aktivisti v roku 2005 v približne 40 krajinách sveta. Cieľom dňa je upriamiť pozornosť verejnosti na násilie a diskrimináciu, ktoré zažívajú lesby, gejovia, bisexuálni, transrodoví a intersexuálni ľudia, resp. LGBTI+ ľudia. V súčasnosti sa tento deň pripomína vo viac ako 130 krajinách.
Trest smrti za homosexualitu hrozí podľa agentúry Equaldex v Afganistane, Jemene, Somálsku, Sudáne, Ugande, Saudskej Arábii a v Spojených arabských emirátoch. V ďalších 62 krajinách sveta je homosexuálne správanie nelegálne a trestá sa väzením či inými sankciami.
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik.com
Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii oficiálne uznáva Európsky parlament, Španielsko, Portugalsko, Belgicko, Spojené kráľovstvo, Mexiko, Kostarika, Holandsko, Francúzsko, Luxembursko či Venezuela. Uznávajú ho aj mnohé miestne orgány, ako napríklad provincia Quebec či mesto Buenos Aires.
Témou Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii je podľa Medzinárodnej asociácie lesieb, gayov, bisexuálov, trans a intersexuálov: Sila komunít. Odráža rozmanitosti v rámci komunít LGBTQIA+, od bežných až po globálne. Téma tiež zdôrazňuje silu a odolnosť, ktorá vyplýva zo solidarity medzi komunitami a prvýkrát ju oznámili počas svetovej konferencie Medzinárodnej asociácie lesieb, gayov, bisexuálov, trans a intersexuálov 2024 v juhoafrickom Kapskom Meste.
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik.com
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť