Pondelok 05. 05. 2025 00:04:27 | Meniny má Lesia, Lesana

Inovatívne nápady stredoškolákov zaujali odborníkov: UNIZA hostila finále súťaže pre budúcich inžinierov

Fakulta elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline sa opäť stala centrom mladých technických talentov. Vo štvrtok 24. apríla sa tam uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 16. ročníka celoslovenskej súťaže Technická myšlienka roka 2025, ktorá už tradične poskytuje priestor stredoškolákom prezentovať vlastné projekty a nápady z oblasti techniky.

Juliana Krčulová|4. máj 2025|18:00:07

Zdroj: uniza.sk

Súvisiaci článok
Študenti Žilinskej univerzity v Žiline pracujú s technológiou, ktorá mení budúcnosť medicíny
Čítajte viac >

Technická myšlienka roka 2025 pozná svojich víťazov

Ako informovala Zuzana Mikušová z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA, do súťaže sa tento rok zapojilo 32 študentov z 15 stredných škôl z celého Slovenska. Dvanásť najlepších projektov postúpilo do finále, kde ich hodnotila odborná porota zložená z pedagógov fakulty aj zástupcov prizvaných partnerov. Ocenené boli tri najzaujímavejšie práce a udelená bola aj špeciálna cena FEITcity.

Víťazom tohto ročníka sa stal 17-ročný Matúš Kvašňovský zo Strednej priemyselnej školy informačných technológií v Kysuckom Novom Meste. Zaujal porotu funkčným prototypom rakety s vlastnoručne vyrobeným tryskovým motorom, ktorá dokáže vyletieť do výšky 10 metrov a bezpečne pristáť pomocou padáka. „Všetky údaje počas letu sa posielajú na centrálu, ktorá ich spracuje, vypíše a následne pošle na webovú stránku. Raketa má aj interný čip, kde sa zaznamenávajú všetky informácie o lete. Raketa doteraz absolvovala 7 letov, síce bol len jeden úspešný, stojí to za to,“ priblížil Matúš, ktorého k projektu inšpiroval pobyt na Letnej akadémii Discover. Víťazná raketa je už jeho tretím prototypom a pracuje na jej ďalšom vylepšení.

MixCollage-04-May-2025-10-42-AM-9106.jpg Zdroj: Koláž Žilina SP21/uniza.sk

Druhé miesto získali študenti Marián Haborák a Samuel Ševčík zo Spojenej školy Ľudmily Podjavorinskej v Prešove. Ich projekt BEEGUARD prináša inteligentný monitoring včelieho úľa s cieľom sledovať správanie včiel a včas odhaliť potenciálne ohrozenia, ako sú choroby či škodcovia. „Náš dobrý kamarát je včelár, rovnako aj zopár našich vyučujúcich vrátane samotného pána riaditeľa, takže plánujeme tento projekt následne aplikovať aj u nás v škole,“ dodal Marián.

Na treťom mieste sa umiestnil Marek Prečuch zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave s vývojom Riadiacej jednotky pre BLDC motor pre elektrickú formulu. So svojím projektom sa zúčastnil aj medzinárodnej súťaže Shell Eco-marathon, kde zaznamenal úspech aj medzi zahraničnou konkurenciou.

Špeciálnu cenu FEITcity získal Samuel Adamus z Bánoviec nad Bebravou za projekt Štvornohý robot, ktorý zaujal technickým prevedením aj praktickým potenciálom.

IMG_1188.JPG Zdroj: uniza.sk

Súťaž Technická myšlienka roka si podľa bývalého dekana FEIT UNIZA, prof. Ing. Pavla Špánika, PhD., ktorý stál pri jej zrode, nekladie za cieľ len vybrať tých najlepších. „Ako sa hovorí, nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Nie je to len fráza, lebo mať odvahu ísť s kožou na trh, prezentovať sa a ukázať svoj talent si zaslúži veľké uznanie,“ vyzdvihol počas slávnostného vyhodnotenia Špánik.

„FEIT UNIZA ponúkla súťažiacim stredoškolákom technickú podporu a mentoring z akademického i priemyselného prostredia. Spolu s partnermi Deltech, GlobalLogic, EVPU, Goodrequest, onsemi, Siemens Mobility - Inžinierske centrum Žilina, Schaeffler, ZAIT (IT klaster Žilinského regiónu) tak popularizuje nielen atraktívne štúdium technických odborov, ale aj uplatnenie v praxi. Študentov, ktorí sa umiestnili do 3. miesta, prijme FEIT UNIZA bez prijímacích skúšok,“ uzavrela Mikušová z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA.


Súvisiaci článok
Žilinská univerzita sa ocitla medzi svetovou výskumnou elitou
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť