Streda 12. 06. 2024 20:09:59 | Meniny má Zlatko

Žilinský kraj už pracuje na spájaní škôl do spoločných areálov. Pre každý región pripravili víziu

Žilinský samosprávny kraj už pracuje na spájaní škôl do spoločných areálov, pre každý región pripravili víziu.

TASR|11. jún 2024|14:30:12

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Žilinský Samosprávny Kraj

Súvisiaci článok
Slovensko-české partnerstvo nadobúda nové rozmery. Žilinský kraj súhlasí s rozvojom skitouringu
Čítajte viac >

Uviedla to hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Eva Lacová v reakcii na zámer optimalizovať sieť stredných škôl, ktorý začiatkom júna ohlásil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Vzhľadom na výrazný pokles žiakov v Žilinskom samosprávnom kraji od konca 90. rokov sú areály niektorých stredných škôl využité sotva na polovicu. Ďalšie sú podľa hovorkyne na súčasné pomery výrazne predimenzované. „Nízky počet žiakov znamená aj nižšie normatívne financovanie, čo má za následok ekonomickú neudržateľnosť najmä v súvislosti s potrebnými investíciami. Zároveň takto rozdrobené školstvo nie je schopné zabezpečiť adekvátnu kvalitu prípravy absolventov pre trh práce, nadväzujúce vysokoškolské štúdium a pre život. Z toho dôvodu Žilinský samosprávny kraj už realizuje projekty spájania škôl do areálov," povedala pre TASR hovorkyňa.

Podľa Lacovej ide o to, aby boli areály, do ktorých kraj zainvestuje, plne využité. Cieľom je, aby sa efektívne využívali zdroje. Tiež, aby sa v dohľadnom čase žiaci učili a trávili čas v zmodernizovaných školských areáloch s učebňami vybavenými technikou zodpovedajúcou potrebám súčasného vzdelávania, priestormi na šport a záujmovú mimoškolskú činnosť. „Samotný proces optimalizácie trvá podľa aktuálne platnej legislatívy minimálne rok a pol," priblížila hovorkyňa.

Z predstavenej vízie ministerstva podľa Žilinského samosprávneho kraja nie sú jasné všetky kroky a podmienky racionalizácie. „Napríklad nie je jasné, ako by mali školy pod jedným vedením fungovať, či bude musieť mať riaditeľ školy naďalej výlučne pedagogické vzdelanie ako doteraz, ako sa chcú vysporiadať s investičným dlhom, keďže minister nehovorí aj o priestorovej racionalizácii," vymenovala Lacová.

Kraj predpokladá, že požadované projekty optimalizácie stihnú pripraviť v zverejnenom termíne, aj keď v tejto chvíli ešte nepoznajú požiadavky ministerstva na prípravu projektu. „Pokiaľ pôjde o návrhy či vízie, tie pripravené máme pre každý región kraja," ubezpečila hovorkyňa. Aktuálne má Žilinský samosprávny kraj zastupiteľstvom odsúhlasených a realizuje päť projektov optimalizácie v školstve.


Súvisiaci článok
Absolventi strojníckej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline sú tretí najžiadanejší na Slovensku
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť