Štvrtok 11. 07. 2024 00:01:07 | Meniny má Milota

Práce na ceste pod Strečnom sa blížia. Pri zachytávaní padajúcich skál pomôžu siete a betónové dielce

Dodávateľ záchranných prác na ceste I/18 pod Strečnom začne od pondelka 26. februára navážať betónové dielce, ktoré sa postupne umiestnia pri ceste a so sieťami budú zabezpečovať cestnú komunikáciu pred prípadným padaním skál. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej správy ciest Jana Lukáčová.

TASR|23. február 2024|16:00:09

Zdroj: Facebook/Polícia SR - Žilinský kraj

Súvisiaci článok
Pod Strečnom vyhlásili mimoriadnu situáciu. Úplné uzatvorenie cesty zatiaľ nehrozí
Čítajte viac >

Doplnila, že v ďalšom kroku sa vyrežú dreviny pod skalným bralom a natiahnu a ukotvia dočasné záchranné siete. „Realizátor záchranných prác vytýči a vybuduje prístupovú feratu, ktorá umožní vykonávať geologický prieskum brala. Počas neho sa budú riadene uvoľňovať rizikové kamenné bloky, ktoré sa budú priebežne odvážať,“ uviedla.

Po skončení záchranných prác sa vypracuje na základe geologického posudku, realizovanom priamo v exponovanom teréne, projekt sanácie a zabezpečenia skalného brala. „S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o významnú a náročnú investičnú akciu,“ podotkla hovorkyňa Slovenskej správy ciest.

Slovenská správa ciest podľa nej zabezpečuje záchranné práce od 7. februára, keď došlo k pádu skál na cestu I/18. „Okamžite sa odstránili napadané kamene a sprejazdnila cesta. Osadilo sa dočasné dopravné značenie a opravila poškodená vozovka. Slovenská správa ciest bezodkladne zabezpečila podrobné geodetické zameranie brala pomocou dronu (mračno bodov, fotogrametria) a inžinierskogeologický prieskum,“ dodala.

Na ceste I/18 pod Strečnom vyhlásili 9. februára mimoriadnu situáciu pre riziko pádu skál. V úseku medzi skalami Margita a Besná došlo 7. februára k zosuvu svahu. Bol taký silný, že poškodil vozovku a potrhal krajnicu. Popadané skaly poničili dve vozidlá, pri udalosti sa nikto nezranil. V úseku je momentálne dopravným značením dočasne znížená rýchlosť v oboch smeroch.


Súvisiaci článok
Vodiči, pozor! Pod Strečnom sú popadané kamene, tvoria sa kolóny (AKTUALIZOVANÉ)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť