Nedeľa 25. 02. 2024 07:33:46 | Meniny má Frederik, Frederika

Vodiči v Žilinskom kraji si môžu overiť stav ciest prostredníctvom 50 kamier

Vodiči v Žilinskom samosprávnom kraji si môžu overiť stav ciest II. a III. triedy prostredníctvom 50 kamier na meteorologických staniciach, ktoré využíva Správa ciest ŽSK. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Eva Lacová.

TASR|2. december 2023|18:15:15

Ilustračná foto. Zdroj: Facebook/Žilinský Samosprávny Kraj

Súvisiaci článok
Patrik Sučik zo Snowparadise Veľká Rača Oščadnica: Na zimnú sezónu sme pripravení (VIDEO)
Čítajte viac >

Doplnila, že aktuálny stav vozovky z pohľadu meteostanice môže verejnosť vidieť na stránke SC ŽSK. „Meteostanice pomáhajú dispečerom pri operatívnom riadení vozidiel zimnej údržby, ktoré zabezpečujú zmierňovanie a odstraňovanie prekážok v zjazdnosti," uviedla riaditeľka odboru dopravy Úradu ŽSK Gabriela Tisoňová.

Pôvodný systém 10 meteostaníc tento rok doplnili o ďalších 40 kusov a nový softvér v celkovej hodnote 332.226 eur s DPH z vlastných zdrojov ŽSK. „Sú určené na periodické získavanie, prenos a spracovanie údajov o teplote a vlhkosti vzduchu, rýchlosti a smere vetra, teplote vozovky, stavu vozovky, koncentrácie soli a orientačnej výšky vody na vozovke," priblížila Lacová.

foto celkove.png Zdroj: zilinskazupa.sk

Meteostanice nie sú závislé od externého napájania, zabezpečuje ho solárny systém. „Softvérové riešenie meteostaníc je navrhnuté ako komplexný nástroj na podporu efektívneho a operatívneho rozhodovania dispečerského pracoviska SC. Aplikácia komunikuje s meteorologickými stanicami, zabezpečuje vizualizáciu aktuálnych stavov a ukladá aj históriu," vysvetlila Tisoňová.

SC ŽSK vykonáva zimnú údržbu 1416 kilometrov (km) ciest II. a III. triedy, 493 km ciest I. triedy (na základe zmluvy o údržbe so Slovenskou správou ciest) a 17,5 km R3 na základe zmluvy o údržbe s Národnou diaľničnou spoločnosťou (obchvat Oravského Podzámku, obchvat Trstenej, obchvat Hornej Štubne). „Do zimnej údržby v ŽSK sa v tomto roku zapojí 249 zamestnancov a 177 mechanizmov vrátane siedmich nových posypových vozidiel v celkovej hodnote 2,1 milióna eur," uzavrela Lacová.


Súvisiaci článok
V Žilinskom kraji opravili 56 kilometrov ciest a 19 mostov za vyše 31,5 milióna eur
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť