Pondelok 15. 07. 2024 16:15:39 | Meniny má Henrich

Duel

< Späť na Video

VIDEO Duel SP 21 Streďanská vs. Delinčák: O vizuálnom smogu v Žiline

Skupina poslancov MZ sa nedávno pokúsila dosiahnuť odstránenie informačných tabuliek zo stĺpov trakčného vedenia, ktoré má na tento účel prenajaté firma iného poslanca, Branislava Delinčáka. Nepochodili. Prakticky v rovnakom čase prišla iniciatíva Verený smog, združujúca žilinských architektov, s verejnou výzvou pre kandidátov na poslancov Žilinay a ŽSK, aby v kampani nevyužívali nelegálne bilbordy. Do diskusie sme si pozvali architektku, aktivistku z občianskej iniciatívy VEREJNÝ SMOG Luciu Streďanskú a poslanca MZ v Žiline a majiteľa reklamnej agentúry ARD Branislava Delinčáka.

Video|Michal Filek|6. jún 2022

Duel SP 21 Škorvánek vs. Mariňáková: O MS v hokeji, skončenej sezóne a budúcnosti Vlkov Žilina

Napriek tomu, že utvorili svetový rekord v počte vyhratých zápasov za sebou, vyhrali 2. ligu, aj Slovenský pohár, skončila sezóna pre Vlkov neúspešne. Nepodarilo sa im totiž splniť ten jediný cieľ, ktorý mali a tým bol postup do Extraligy. Majiteľ Vlkov Rastislav Chovanec sa pre SP 21 vyjadril, že o postup sa budú snažiť dovtedy, kým sa to nepodarí. O týchto témach, ale aj o prebiehajúcich MS v hokeji sme debatovali s hlavným trénerom Vlkov Žilina Stanislavom Škorvánkom a marketingovou manažérkou klubu Dominikou Mariňákovou.

Video|Michal Filek|22. máj 2022

Duel SP 21 Weber vs. Vajda: Spôsobí zvyšovanie cien energií a krátenie podielových daní samosprávam problémy? (VIDEO)

Ako sa dokážu samosprávy vysporiadať s rastúcou cenou energií a avizovaným krátením výnosov z podielových daní? Budú musieť vypínať verejné osvetlenie, či zatvárať škôlky? V Dueli SP 21 o tom diskutovali Peter WEBER, Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, poslanec MZ v Bytči a Peter VAJDA, Predseda odbornej sekcie Rady ZMOS pre energetiku a starosta obce Nededza.

Video|Michal Filek|16. máj 2022

Duel SP 21 Pekarčíková vs. Zelník: Potrebuje zdravotníctvo reformu?

Slovensko dáva do zdravotníctva v tomto roku 5,6 miliardy eur. Napríklad v ČR je to 18 miliárd eur. Na počet obyvateľov chýba u nás, v porovnaní so západnými susedmi, v zdravotníctve 3,4 miliardy eur. Zdravotníci aktuálne žiadajú predsedu vlády aspoň o 400 miliónov, aby systém neskolaboval. Ak sa tak nestane, hrozí, že nemocnice vypovedia poisťovniam zmluvy a budú poskytovať len akútnu zdravotnú starostlivosť. O problémoch sme diskutovali s riaditeľom polikliniky Žilpo Štefanom Zelníkom a riaditeľkou odboru zdravotníctva ŽSK Silviou Pekarčíkovou.

Video|Michal Filek|1. máj 2022

Duel SP 21 Nikonov vs. Besarab: Naozaj si Rusi želajú skazu bratského národa?

Alexej Nikonov je Rus pochádzajúci z Moskvy. V Žiline pracuje ako ekonóm. Olesya Besarab je Ukrajinka, ktorá žila neďaleko Kyjeva. Už niekoľko rokov pôsobí v meste pod Dubňom, kde si založila rodinu. Utekajúcim krajanom pomáha v Ukrajinskom dome. Rozprávali sme sa s nimi o aktuálnych otázkach, ktoré trápia oba, kedysi bratské národy.

Video|Michal Filek|17. apríl 2022

Duel SP 21 Ticháková vs. Frankl: Zaslúži si Tiso vlastnú ulicu, alebo nie?

V Dueli SP 21 sme hovorili najmä o Jozefovi Tisovi a o tom, či si zaslúži svoju ulicu vo Varíne. Pozvanie prijala obecná poslankyňa Lenka Ticháková, ktorá iniciuje jej premenovanie a ktorá si za to vyslúžila ocenenie Biela vrana. A tiež Pavel Frankl, predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline.

Video|Michal Filek|3. apríl 2022

Duel SP 21 Thomka vs. Bukviš: Aj osobnosti pomáhajú utečencom (VIDEO)

Neváhajú, ale pomáhajú. Stanislav Thomka je projektový manažér, poslanec Mesta Martin a ŽSK. Do pomoci Ukrajincom sa vložil od prvej chvíle. V Martine sa im podarilo vytvoriť systém riadenia pomoci utečencom. Michal Bukviš je známy žilinský hudobník, člen skupiny AYA. Pomáha rovnako od začiatku, na vlastné náklady vozí utečencov do Žiliny, kde spolupracuje s Campom Žilina. Obaja boli hosťami Duelu SP 21.

Video|Michal Filek|25. marec 2022

Duel SP 21 Holešová vs. Janckulík: Ako pomáhajú utečencom samosprávy a čo by mal urobiť štát? (VIDEO)

Ako pomáhajú utečencom dobrovoľníci a samosprávy? Aké sú ich reálne skúsenosti s prácou pre utečencov? Čo by mal urobiť štát a nerobí to? Čo ukázala utečenecká kríza o Slovákoch? Budeme schopní akceptovať utečencov ako našich susedov? Aj o týchto témach sme sa v Dueli SP 21 rozprávali so starostkou obce Hlboké nad Váhom Karinou Holešovou a podpredsedom žilinskej župy Igorom Janckulíkom.

Video|Michal Filek|18. marec 2022

Duel SP 21 Čepec vs Cibulka: Má sa Žilina súdiť o neplatnosť predaja Korytnačky primátorom Slotom? (VIDEO)

V Dueli sme privítali poslanca MZ Žilina Petra Cibulku a Karola Čepca z Centra voľného času Žirafa. Témou boli rozostavané športcentrum na Karpatskej a športová hala Korytnačka na Bôriku. Predovšetkým sa však debata točila okolo súvisiacich pozemkov. Cibulka chce totiž jeden chrániť a predaj druhého považuje za nezákonný a zmluvu o predaji Korytnačky tým pádom za neplatnú.

Video|Michal Filek|14. marec 2022

Duel SP 21 Šuteková vs. Chodelková: Potrebuje mesto Korytnačku, Karpatskú, alebo ďalšie haly?

Poslankyne žilinského mestského zastupiteľstva Miriam Šuteková a Ľudmila Chodelková debatovali najmä na tému výstavby športovej infraštruktúry v Žiline. Návrh, aby primátor začal rozhovory o navrátení Korytnačky pod mesto na zastupiteľstve neprešiel. Korytnačka áno, alebo nie? A čo Karpatská? Bude sa mesto so župou podieľať na jej výstavbe a prevádzke? Ak áno, potrebuje Žilina aj ďalšie malé športové haly?

Video|Michal Filek|25. február 2022