Slovenský úspech v Dánsku: Ozvena získala dve strieborné medaily pod vedením Tomáša Vrškového

Dve strieborné medaily z prestížnej súťaže 6th European Choir Games & Grand Prix of Nations v dánskom Aarhuse sú dôkazom, že slovenské zbory majú vo svete svoje pevné miesto. Dirigent Tomáš Vrškový, rodák z Čadce, pripravil so speváckym zborom slovenských učiteliek Ozvena mimoriadne úspešné vystúpenie, o ktorom, ako aj o zákulisí príprav a sile zborového umenia na Slovensku, porozprával v exkluzívnom rozhovore pre redakciu Žilina SP21.

Juliana Krčulová|11. júl 2025|06:00:28

Ozvena v Dánsku. Zdroj: Facebook/OZVENA - Spevácky zbor slovenských učiteliek

Súvisiaci článok
Krajská knižnica v Žiline láka čitateľov na zážitky pod holým nebom a leto plné kníh
Čítajte viac >

Slovenský spevácky zbor Ozvena pod vedením dirigenta Tomáša Vrškového dosiahol mimoriadny úspech na jednej z najprestížnejších svetových súťaží zborového spevu, 6th European Choir Games & Grand Prix of Nations, v dánskom Aarhuse. V silnej konkurencii 132 zborov z 39 krajín si Ozvena odniesla dve strieborné medaily, a to v kategóriách dospelé zbory a folklór. V rozhovore pre redakciu Žilina SP21 Tomáš Vrškový prezradil, aká bola cesta k tomuto úspechu, čo všetko obnášala príprava a prečo si váži každé jedno ocenenie, ktoré zbor pod jeho vedením získal.

Pán dirigent, v prvom rade gratulujeme k úspechu na 6th European Choir Games & Grand Prix of Nations v Aarhuse. Aké boli vaše prvé dojmy, keď ste sa dozvedeli, že Ozvena získala strieborné medaily v oboch kategóriách?

„Cítil som sa veľmi šťastne. Ozvena si zaslúži tie najvyššie ocenenia.“

Táto súťaž, nazývaná aj olympiádou speváckych zborov, je obrovským medzinárodným podujatím. Aké to bolo pre vás a váš zbor vystúpiť pred takouto medzinárodnou konkurenciou?

„Spevácky zbor slovenských učiteliek Ozvena patrí už takmer 80 rokov k špičke slovenských ženských zborov. Zbor sa už niekoľkokrát predstavil na festivaloch a súťažiach na Slovensku a aj v zahraničí. Takže môžem skromne povedať, že SZSU Ozvena sa nezľakne medzinárodnej konkurencie. Súťaže sa zúčastnilo 132 zborov z 39 krajín z celého sveta. Pre zbor je vždy dobré vystúpiť pred medzinárodnou, odbornou porotou – aká bola aj tam. Vždy to posunie dopredu zbor aj dirigenta.“

279063316_10209390854164543_5378527233045572231_n.jpg Dirigent Tomáš Vrškový. Zdroj: Facebook/Tomáš Vrškový

Aký bol proces prípravy na túto náročnú súťaž? Čo všetko obnášalo to, aby ste sa dostali do formy?

„S prípravou súťažného repertoáru sme začali na sústredení v januári 2025. Keďže nácviky zboru prebiehajú počas trojdňového sústredenia vždy raz za mesiac, nemali sme na čo čakať. Museli sme sa vrhnúť do práce naplno. Od delených skúšok až po finálnu umeleckú podobu skladieb nám to trvalo polroka. Naštudovať sme museli osem skladieb. Bol to náročný proces ale dve strieborné medaily hovoria za všetko. Prítomná porota hodnotila napríklad – intonáciu zboru, vernosť notovému zápisu alebo celkový umelecký dojem. Pri folklóre hodnotia napr. autenticitu diela. Je to subjektívne hodnotenie – každý porotca má svoje cítenie hudby a podľa toho aj hodnotia výkony zboru – a je to veľmi náročná práca.“

Aké skladby ste vybrali na súťaž a prečo?

„Súťažili sme v dvoch kategóriách – dospelé zbory a folklór. V kategórii dospelé zbory sme spievali - „Rytmus“ od Ivana Hrušovského, duchovnú skladbu – „O lux Beata“ od slovinského skladateľa Andreja Makora, „Psallite“ od Kyle Pedersona a moju kompozíciu „Otče náš“, ktorú som venoval zboru. Vo folklórnej kategórii sme spievali skladby českých a slovenských skladateľov – Zdeněk Lukáš – „Věneček“, Ivan Hrušovský – „Zahučali chladné vjetry v doline“, Tomáš Vrškový – „Zaleť sokol, biely vták“ a od Eugena Suchoňa – „Bodaj by vás“. Skladby som vyberal tak, aby sa zboru dobre spievali, aby boli kontrastné a tak zaujímavé pre odbornú porotu a aj pre prítomné publikum.“

Máte ako dirigent nejaký špecifický prístup k príprave zboru na takéto medzinárodné podujatia?

„Domáca príprava dirigenta patrí k neoddeliteľnej súčasti dirigentskej práce. Dirigent musí mať naštudovanú skladbu ešte pre tým, ako príde pred zbor. Takto postupujem aj ja - či už ide o zborovú súťaž, festival, koncerty alebo sústredenia bez koncertov, na ktorých sa nacvičuje nový repertoár.“

Ako hodnotíte úspech Ozveny v kontexte celkového vývoja slovenských zborov? Aké dôležité sú podobné ocenenia pre rozvoj zborového umenia na Slovensku?

„V Dánskom Aarhuse, okrem Ozveny, reprezentovali Slovensko ešte ďalšie tri zbory – Spevácky zbor slovenských učiteľov, Les Sirénes a Pro Musica – Magnólia. Všetky zbory prešli náročným výberom, aby sa mohli na svetovej olympiáde zúčastniť. Zlaté a strieborné medaily, ktoré si zbory priniesli z Dánska, by mali byť celému Slovensku na pamäti, pretože aj naša malá krajina má svojich reprezentantov v oblasti zborového spevu. Aj keď musím povedať, že sa spevácke zbory musia pasovať s malou podporou od štátu, či Ministerstva kultúry. Verím, že sa to upraví a podpora bude čím ďalej väčšia.“

515233846_1140275491461469_806325164719986140_n.jpg Ozvena v Dánsku. Zdroj: Facebook/OZVENA - Spevácky zbor slovenských učiteliek

K čomu vás tento úspech zaviazal do budúcnosti, čo sa týka ďalšej práce so zborom?

„V najbližšej dobe nás čakajú prípravy na slávnostný koncert k príležitosti 80. výročia založenia zboru. Takisto sa budeme pripravovať na súťaž do Krakova. Takže budeme mať znovu možnosť ukázať publiku naše umenie a aj potvrdiť kvality zboru pred odbornou porotou. Dúfam, že sa nám všetko podarí.“

Ako sa cítite ako dirigent, keď sa zboru podarí dosiahnuť takýto úspech? Máte nejaký osobný moment, ktorý vám utkvel v pamäti?

„Dirigentom Ozveny som od júla 2022. Za tento krátky čas sa mi podarilo pripraviť zbor na medzinárodnú súťaž tretíkrát. Prvá súťaž s Ozvenou bola v Bratislave – tam sme získali dve zlaté pásma, druhá medzinárodná súťaž bola v Prahe, kde sme získali zlaté a strieborné pásmo a do tretice Dánsko – kde sme v celosvetovej konkurencií získali dve strieborné medaily. Pri každom ocenení to bolo vždy silno emotívne. Cítil som sa šťastne a hrdo na všetky speváčky, ktoré spievajú pod mojimi rukami - bez nich by to určite nebolo možné,“ uzavrel v rozhovore pre našu redakciu dirigent speváckeho zboru slovenských učiteliek Ozvena a rodák z Čadce, Tomáš Vrškový.


Súvisiaci článok
Nechajte si poradiť od neznámeho čitateľa: Kysucká knižnica v Čadci spustila originálny projekt
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť