SPolu radíme : Refakturácia služieb: Kedy vzniká daňová povinnosť a na čo si dať pozor?

Chcete refakturovať na svojho obchodného partnera službu? Ak, áno radi by sme Vám v rozhovore pripomenuli, ako správne posúdiť vznik daňovej povinnosti vo väzbe na zákon o DPH. Dôležité je uvedomiť si, akú konkrétnu službu budete refakturovať a tiež, kto a v akom postavení je Váš odberateľ. Na otázky dnes odpovedá Katarína Jašurková, odborníčka na dane a účtovníctvo, spoločnosť Poradca podnikateľa.

Inzercia|9. júl 2025|14:26:54

Spoločnosť Alfa podnikala s predajom tovaru cez e-shop, ktorá síce naďalej podniká, ale už nebude predávať tovar. Založila sa nová slovenská spoločnosť Beta, ktorá tento tovar odkúpila a už ona bude predávať tovar cez e-shop. Pôvodná spoločnosť Alfa mala výhodnú zmluvu s prepravnou spoločnosťou. Je možná a daňovo správna taká možnosť, že spoločnosť Beta bude posielať balíky prostredníctvom prepravnej spoločnosti, ktorá má zmluvu so spoločnosťou Alfa a táto by ďalej refakturovala tieto prepravné služby spoločnosti Beta?

Podľa zákona o DPH, ak spoločnosť Alfa refakturuje prepravné služby na spoločnosť Beta, potom je spoločnosť Alfa v pozícii, akoby tieto prepravné služby sama poskytla spoločnosti Beta.

Zároveň pri refakturácii služieb platí, že služba sa považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu. Ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

Spoločnosť Alfa tak má lehotu 3 mesiace na vystavanie faktúry, ktorou bude refakturovať prepravné služby slovenskej spoločnosti Beta.

Ako správne postupovať pri refakturácii prepravných služieb českej spoločnosti? Slovenská spoločnosť chce refakturovať prepravné služby, ktoré boli poskytnuté 15. 5. 2025. Postupuje sa rovnako ako v prípade refakturácie slovenskej spoločnosti alebo sa refakturácia do zahraničia riadi iným princípom?

Slovenská spoločnosť je pri refakturácii v pozícii, že sama prijala prepravnú službu a sama ju dodáva. To je základné pravidlo.

V danom prípade nie je možné uplatniť princíp, podľa ktorého sa služba považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry.

Nakoľko sa uplatní prenos daňovej povinnosti na českého príjemcu služby podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, slovenská spoločnosť musí na faktúre uviesť dátum dodania, kedy boli prepravné služby skutočne dodané, tzn. 15. 5. 2025.

radime1.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Spoločnosť objednala ubytovanie pre konateľa svojej rakúskej materskej spoločnosti. Hotel sa nachádza na Slovensku. Faktúra bola vystavená na slovenskú spoločnosť s DPH v 4/2025 s tým, že túto službu bude refakturovať na rakúsku materskú spoločnosť. Refakturácia služby musí prebehnúť v tom istom mesiaci, teda v 4/2025, alebo môže spoločnosť refakturáciu uskutočniť aj v inom mesiaci, napr. v 6/2025? Uplatní sa prenos daňovej povinnosti na príjemcu?

Ubytovacie služby sú službami vzťahujúcimi sa na nehnuteľnosť. Miesto dodania sa určí podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH tam, kde sa nachádza samotná nehnuteľnosť – hotel, a to je v danom prípade v tuzemsku.

Pri refakturácii poskytnutých ubytovacích služieb v tuzemsku sa uplatní DPH na výstupe z hodnoty ubytovacích služieb.

Napriek tomu, že sa ubytovanie refakturuje zahraničnej spoločnosti, prenos daňovej povinnosti sa neuplatní. Ide o službu vzťahujúcu sa na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v tuzemsku a teda sa refakturuje s daňou.

Daňová povinnosť vznikne dňom vyhotovenia faktúry.

Platiteľ dane zaplatil ubytovanie na školení za svojich zamestnancov ale aj pre svojho obchodného partnera. Školenie sa konalo v Nemecku. Časť z došlej faktúry za ubytovanie chce refakturovať obchodnému partnerovi, slovenskej spoločnosti. Akým daňovým režimom sa má refakurovať ubytovanie?

Slovenský platiteľ je v pozícii, akoby sám poskytol ubytovanie v Nemecku pre slovenskú spoločnosť. Je potrebné učiť miesto dodania. Miesto dodania poskytnutého ubytovania je tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Miesto dodania je v danom prípade Nemecko. Slovenská spoločnosť je povinná si riešiť registračné povinnosti pre daň vo väzbe na nemeckú legislatívu.

Ak je spoločnosť podľa nemeckej legislatívy povinná registrovať sa pre daň v Nemecku, potom pod nemeckým identifikačným číslom pre daň vystaví faktúru s nemeckou daňou.

radime2.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Spoločnosť kúpila 2 letenky pre vlastného konateľa a aj pre obchodného partnera. Letenky vyfakturovala slovenská cestovná kancelária s 0 % DPH na základe osobitnej úpravy zdanenia prirážky pre cestovné kancelárie. Teraz ide spoločnosť refakturovať obchodnému partnerovi jeho časť nákladov na let bez prirážky. Ako správne vystaviť túto odberateľskú faktúru? S DPH alebo ako oslobodenú službu od DPH?

Pri osobnej preprave je špecifické to, že miesto dodania sa určí tam, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným vzdialenostiam v týchto štátoch.

Ak ide o refakturáciu letenky, potom spoločnosť vystaví faktúru bez DPH. Medzinárodná letecká doprava je od dane oslobodená v súlade s § 46 zákona o DPH (ak ide o časť letu na území SR), ale v zásade aj v iných krajinách EÚ sa uplatní tento princíp.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Poradca podnikateľa, spol. s r. o.

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť