Dôchodkový systém na Slovensku je často predmetom rôznych nejasností a mylných predstáv. „Pre účely starobného dôchodku Sociálna poisťovňa posudzuje vaše obdobie dôchodkového poistenia počas celého aktívneho pracovného života, spravidla zo zárobku od roku 1984,“ vysvetľujú odborníci zo Sociálnej poisťovne. To znamená, že dôchodok sa nevypočítava len z posledných 10 rokov, ako mnohí nesprávne predpokladajú.
Mnohí si myslia, že dôchodok dostanú aj tí, ktorí celý život nepracovali. Opak je pravdou. „Na to, aby ste získali nárok na starobný dôchodok, je potrebné odvádzať poistné na dôchodkové poistenie aspoň 15 rokov,“ ozrejmujú odborníci. Čím dlhšie platíte poistné a čím vyššie sú vaše odvody, tým vyšší dôchodok môžete očakávať.
Podmienky pre získanie minimálneho dôchodku sú ešte prísnejšie – naň máte nárok iba ak máte odpracovaných minimálne 30 rokov kvalifikovaného dôchodkového poistenia. „Spomínaných 15 odpracovaných rokov teda nestačí,“ upozorňujú z Sociálnej poisťovne.
Ďalší častý omyl je, že dôchodok budú mať všetci v rovnakom veku a za rovnakých podmienok rovnaký. „Výpočet sumy dôchodku je individuálny a závisí napríklad od dĺžky obdobia dôchodkového poistenia, výšky hrubých zárobkov, či ste boli sporiteľom v 2. dôchodkovom pilieri a či ste pracovali aj po vzniku nároku na dôchodok,“ vysvetľujú.
Nezamestnanosť po roku 2003 sa do dôchodku nezapočítava automaticky. „Ak občan chce, aby sa toto obdobie započítalo, môže si ho dobrovoľne dodatočne uhradiť,“ dodávajú.
Mnoho ľudí tiež nevie, že predčasný starobný dôchodok sa po dovŕšení dôchodkového veku automaticky nezvyšuje. „Po dovŕšení dôchodkového veku sa dôchodok nezvyšuje, len sa zmení jeho názov z predčasného na starobný,“ vysvetľujú odborníci.
Medzi mýty patrí aj ten, že invalidní dôchodcovia nesmú pracovať. „Invalidný dôchodca, ak mu to zdravotný stav umožňuje, môže pracovať neobmedzene, bez ohľadu na výšku zárobku,“ uvádza Sociálna poisťovňa.
Rovnako siroty môžu pracovať a stále poberať sirotský dôchodok. „Výkon zamestnania nemá vplyv na výplatu ani výšku sirotského dôchodku,“ potvrdzujú odborníci.
A nakoniec, dôchodky sa nevyplácajú pozadu ako mzda, ale vopred, v rámci kalendárneho mesiaca. „Dávku dostanete v kalendárnom mesiaci, za ktorý sa dôchodok poukazuje,“ uzatvára Sociálna poisťovňa.
Tieto fakty by mal poznať každý, kto sa chce vyhnúť nepríjemným prekvapeniam vo svojom dôchodkovom zabezpečení.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť