Detičky v liptovských krojoch mašírovali zo škôlky k brehom Váhu a za spevu a tanca v jeho vodách utopili zapálenú slamenú Morenu. Tým symbolicky vyhnali zimu z Liptovského Mikuláša. A tradične si domov priniesli stužkami vyzdobené bahniatka. Vďaka tomu môžu oslavovať jar aj doma.
„Jar v našich mestských škôlkach vítajú rôznymi spôsobmi. Niektoré učiteľky s deťmi maľujú vajíčka, zdobia priestory herní a spální v škôlke maňuškami a rôznymi prírodnými materiálmi a zdieľajú spolu veľkonočné tradície zo svojich rodín aj z histórie. Pripomínajú si naše tradičné kultúrne hodnoty a učia sa folklóru a miestnym zvykom,“ informuje mesto Liptovský Mikuláš na Facebooku.
Morena, žena zimy, bývala tradične oblečená v ženských šatách so stužkami. Aj v minulosti sa spievali rôzne pesničky, recitovali rýmovačky a odriekali povedačky. Morenu vyniesli ľudia za dedinu k potoku, vyzliekli jej šaty, zapálili ju a hodili do vody, aby odniesla zimu i všetko zlé so sebou. Tradične sa Morena vynáša vždy dva týždne pred Veľkou nocou.
Tento zvyk má korene už v období pred kresťanstvom, kedy naši predkovia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období. Zaujímavosťou je, že v niektorých regiónoch sa vynáša aj slamená postava muža.
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť