Streda 12. 06. 2024 02:35:44 | Meniny má Zlatko

Vo Vysokých a Západných Tatrách trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Vo Vysokých a Západných Tatrách trvá vplyvom silného vetra a sneženia v polohách nad 1600 metrov nad morom zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných pohoriach trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň. Informoval tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS). FOTO: Stredisko lavínovej prevencie

TASR|28. marec 2023|08:44:02

Hlavnými lavínovými problémami sú nový sneh a vetrom previaty sneh na južných, juhovýchodných a východných orientáciách.

"Nový sneh napadol na tvrdú zmrznutú podkladovú vrstvu firnu, s ktorou nie je dostatočne previazaný. Na záveterných stranách hrebeňov, v úzkych strmých žľaboch a terénnych depresiách vietor vytvoril naviate vankúše a dosky, ktorých stabilita je nízka. Uvoľnenie lavín je v takýchto miestach možné už pri malom dodatočnom zaťažení," upozornil.

Na horách očakávame v utorok ďalšie sneženie a silný severozápadný až severný vietor, ktorý v najvyšších polohách dosiahne v priemere až 20 metrov za sekundu (72 kilometrov za hodinu). Za poslednú periódu sneženia očakávame prírastok 30 centimetrov nového suchého snehu, dodal Buliak.


Súvisiaci článok
Polícia odhalila v Žilinskom kraji minulý týždeň 49 vodičov pod vplyvom alkoholu
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť