Súčasná menová situácia: lev a euro v praxi
Od roku 1999 je bulharský lev (BGN) pevne naviazaný na euro s výmenným kurzom 1 € = 1,95583 BGN. V dôsledku toho sa krajina teší relatívnej kurzovej stabilite a obmedzenému inflačnému riziku. Bulharsko je tiež členom ERM II - prípravného mechanizmu na prijatie eura - čo znamená, že formálne zavedenie jednotnej meny je otázkou času.
Prínosy eura pre trh s nehnuteľnosťami
Jedným z najdôležitejších prínosov prijatia eura je posilnenie imidžu Bulharska ako stabilného a predvídateľného investičného partnera. Z pohľadu investorov je krajina patriaca do eurozóny vnímaná ako bezpečnejšia, menej vystavená rizikám spojeným s miestnou menovou politikou. Pre trh s nehnuteľnosťami to znamená zvýšený záujem investičných fondov a jednotlivcov, rozvoj nových realitných projektov a nárast hodnoty prémiových nehnuteľností a rekreačných bytov.
Zavedenie eura eliminuje potrebu prepočítavať finančné prostriedky, čo sa prejavuje v úsporách pri nákupe nehnuteľností, prevodoch finančných prostriedkov alebo platbách za správu nájomného. Výhody pociťujú najmä klienti z EÚ, ktorí si prevádzajú finančné prostriedky zo svojich eurových účtov, majitelia, ktorí si byty krátkodobo prenajímajú prostredníctvom online platforiem, a správcovia nehnuteľností slúžiaci zahraničným majiteľom.
Euro tiež zvyšuje dostupnosť hypoték od zahraničných bánk. Odstraňuje tiež kurzové riziko, ktoré doteraz obmedzovalo expanziu finančných inštitúcií zo západnej Európy. Pre investorov to znamená väčšiu konkurenciu medzi poskytovateľmi úverov, nižšie úrokové sadzby a širšiu ponuku hypotekárnych a investičných produktov.
Zdroj: mieszkania-bulgaria.pl/sk
Možné riziká a výzvy pre trh
Jedným z najčastejšie spomínaných rizík je potenciálny nárast cien nehnuteľností na bývanie po zavedení eura. V Bulharsku môže byť príčinou rastu niekoľko faktorov: zvýšený špekulatívny dopyt pred zavedením eura, zmena vnímania cien po prechode z BGN na EUR a vyššie očakávania developerov.
Ak sa ukáže, že prílev kapitálu je príliš dynamický, môže dôjsť k tzv. cenovej bubline, t. j. umelému zvyšovaniu hodnoty nehnuteľností, ktoré sa z dlhodobého hľadiska môže skončiť korekciou. Takýto scenár sa okrem iného vyskytol v pobaltských štátoch.
Scenáre vývoja trhu po zavedení eura
V optimistickom scenári môžeme očakávať stabilné zavedenie eura, zvýšenie počtu transakcií a rozvoj prémiových projektov. Takýto vývoj bude priaznivo vplývať aj na zvyšovanie hodnoty nehnuteľností, pričom dopyt zostane silný. V realistickom scenári by sme mali očakávať krátkodobý nárast cien, silný záujem o kúpu pred zmenou meny a stabilizáciu po roku alebo dvoch. Naopak, pesimistický scenár predpokladá prehriatie trhu, korekciu cien a zníženie dostupnosti najlacnejších ponúk, čo by mohlo viesť k odlivu zákazníkov hľadajúcich cenovo dostupné riešenia.
Zhrnutie
Zavedenie eura v Bulharsku by mohlo v budúcnosti podporiť trh s nehnuteľnosťami. Táto zmena zvýši transparentnosť transakcií, zníži kurzové riziko a otvorí trh novým investorom z Európskej únie. Zároveň však existuje riziko nárastu cien a zmeny vnímania cenovej atraktívnosti krajiny. Pre tých, ktorí plánujú kúpu bytu v Bulharsku, môžu byť najbližšie mesiace rozhodujúce - obdobie pred prijatím eura je potenciálne posledným momentom na vstup na trh s nižšími cenami a výhodnými podmienkami.
Hľadáte nehnuteľnosť v Bulharsku? Pozrite si dostupné ponuky na https://www.mieszkania-bulgaria.pl/sk/
Zdroj: mieszkania-bulgaria.pl/sk
Článok vznikol v spolupráci s agentúrou AMR - Property BG.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť