Medzi prípadmi však boli aj únosy alebo maloletí bez sprievodu na území Slovenskej republiky. V súvislosti s Medzinárodným dňom nezvestných detí o tom Tlačovú agentúru Slovenskej republiky informovala výkonná riaditeľka Linky detskej istoty Táňa Ivanič Rybanská.
„Na linku detskej istoty sa často obracajú aj deti a tínedžeri, ktorí uvažujú o úteku z domu. Tieto deti bývajú vystavené rôznym formám psychickej či fyzickej záťaže - od problémov v rodine, cez šikanu, osamelosť, až po týranie alebo zanedbávanie. Linka im v bezpečnom a anonymnom prostredí pomáha pomenovať ich problémy, hľadať iné riešenia a predchádzať úteku z domova,“ uviedla.
Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Linka detskej istoty
Poradcovia linky podľa Ivanič Rybanskej poskytujú deťom podporu, emočné sprevádzanie aj relevantné informácie. „Cieľom je ochrániť dieťa, posilniť jeho dôveru a predísť nebezpečným rozhodnutiam, ktoré môžu ohroziť jeho zdravie a bezpečie,“ dodala.
Linka detskej istoty prevádzkuje na Slovensku dve bezplatné čísla, ktoré sú dostupné nonstop - 116000 a 116111. Kontaktovať ju možno aj prostredníctvom e-mailu či online chatu.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť