Nedeľa 04. 05. 2025 08:28:04 | Meniny má Florián

Podvodníci obrali seniorov za tri mesiace o vyše pol milióna eur

Vlani zaznamenali dokopy 125 telefonických podvodov, pričom podvodníkom sa podarilo od seniorov celkovo vylákať vyše 1,5 milióna eur. Eviduje aj prípady, kedy osoby prišli o celoživotné úspory.

TASR|3. máj 2025|16:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Polícia SR - Žilinský kraj

Súvisiaci článok
Dopravní policajti z Čadce opäť pomáhali. Našli nezvestného Poliaka
Čítajte viac >

Tlačovú agentúru Slovenskej republiky o tom informovala Zuzana Hrabovská z Prezídia Policajného zboru.

„V porovnaní s rokom 2023 ide o 61 skutkov menej, vtedy prefíkaní podvodníci v 186 prípadoch pripravili dôverčivých seniorov o vyše 2,2 milióna,“ spresnila polícia. Opakovane seniorov vyzýva na obozretnosť. Varuje, že telefonické legendy zaberajú najmä na osamelých seniorov vyššieho veku.

Ako dodala Hrabovská, práve osamelých seniorov podvodník citovo vydiera a spolieha sa na to, že senior žije bez pravidelného kontaktu a kontroly príbuzných, a preto nebude spôsobilý duchaprítomne vyhodnotiť a overiť si pravdivosť podvodného telefonátu. „V rámci prevencie sa zameriavame najmä na seniorov, ktorí väčšinu svojho času trávia v domácom prostredí s minimálnym sociálnym kontaktom,“ objasnila.

Špecifikovala, že v roku 2024 navštívili preventisti v sprievode poštového doručovateľa vyše 600 domácností, aby seniorov varovali pred najčastejšími falošnými legendami. „Počas minulého roka preventisti osobne navštívili a poučili o nekalých praktikách podvodníkov viac ako 5 700 seniorov z rôznych častí Slovenska,“ uviedla Hrabovská.

Seniorom preto polícia pripomína, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú pod zámienkou rôznych legiend. Pripomína, že zamestnanci štátnych inštancií, bezpečnostných a záchranných zložiek od občanov nikdy nežiadajú finančnú hotovosť ani iné cennosti telefonicky, ani po ne neposielajú pochybné osoby.

Starším ľuďom tiež radí, aby si skutočnosti, ktoré im tvrdia neznáme osoby ihneď overili u známych, či príbuzných. „Ak sú predsa len presvedčení, že peniaze chcú neznámej osobe odovzdať, potrebné je si k preberaniu financií privolať osobu, napríklad príbuzného alebo suseda, ktorým dôverujú,“ poznamenala polícia.

Dodala, že ak sa seniori rozhodnú pre výber z banky, mali by ho uskutočniť za prítomnosti im známej osoby. „Ak chcú výber uskutočniť bez prítomnosti iných, nech ozrejmia účel vysokého výberu aspoň zamestnancovi banky. Ten im pomôže situáciu, v ktorej sa ocitli, na mieste výberu vyhodnotiť,“ uzavrela Hrabovská.


Súvisiaci článok
Voči pokute je možné podať odpor. Občan tak môže urobiť do 15 dní od doručenia
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť