„Tento rok sme sa rozhodli potešiť priamo deti, ktoré trpia autizmom. Kúpili sme hry, ktoré sa v knižnici budú požičiavať tak, ako sa požičiavajú iné hry v našej knižnici,“ uvádza Mestská knižnica Trstená na svojom profile na Facebooku.
Špeciálne hry majú autistické deti vtiahnuť do sveta aktivít a hier a pomôcť im preklenúť priepasť medzi nimi a okolitým prostredím. Pre tieto deti sú umelecké a remeselné činnosti, ktoré využívajú ich zmysly, efektívnym spôsobom, ako zlepšiť ich pozornosť, sebavyjadrenie a znížiť všetky starosti spojené s úzkosťou. Hry stimulujú mozog dieťaťa a zlepšujú systém senzorického spracovania informácií, zdokonaľujú sociálne zručnosti, ako je komunikácia a spolupráca, zlepšujú koordináciu, aj jemnú a hrubú motoriku, a tiež upokojujú deti, keď sú rozrušené.
Autizmus je vývinová porucha, ktorá v súčasnosti ovplyvňuje viac ako 70 miliónov ľudí na celom svete. „Títo ľudia sa uzatvárajú vo vlastnom svete, čo im sťažuje komunikáciu a schopnosť hrať sa, vnímať a chápať bežné vnemy. Kvôli chýbajúcej predstavivosti sa jednotlivci s poruchou autistického spektra venujú limitovanému množstvu stereotypných činností, majú problém nadväzovať vzťahy, socializovať sa a komunikovať o témach, ktoré sú pre iných zaujímavé, no pre nich nepochopené,“ vysvetľuje knižnica, ktorá sa snaží podporiť špeciálne vzdelávanie, aj starostlivú celoživotnú výchovu autistov. „Keďže sa autisti dlhé desaťročia nachádzali na okraji spoločnosti, vznikla potreba zvýšiť povedomie o tejto celoživotnej vývinovej poruche, integrovať týchto ľudí a prijať ich ako jedinečné osobnosti,“ doplnila knižnica.
V Mestskej knižnici v Trstenej sa po minulé roky zameriavali najmä na nákup kníh s tematikou autizmu. V ponuke majú knihy určené pre odborníkov, rodičov, pedagógov a verejnosť, ktorá sa zaujíma o problematiku autizmu. Nechýbajú však ani zaujímavé diela, ktoré napísali priamo rodičia autistických detí, či dokonca deti samé.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť