Streda 12. 06. 2024 21:30:05 | Meniny má Zlatko

Na Spojenej škole v Nižnej zmodernizovali odborné učebne. Pomohli eurofondy

Žiaci Spojenej školy v Nižnej na Orave sa učia v nových odborných učebniach.

TASR|11. jún 2024|12:00:16

Zdroj: zilinskazupa.sk

Súvisiaci článok
Martinskí žiaci majú obrovskú radosť v srdci. Mesto slávnostne otvorilo multifunkčnú halu za 2,5 milióna eur
Čítajte viac >

Investícia sa vyšplhala na 655 000 eur, projekt financovali z eurofondov. TASR o tom v pondelok 10. júna informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Eva Lacová.

Tri vynovené dielne a jedno laboratórium budú slúžiť na teoretické a praktické vyučovanie. Stavebné úpravy robili od septembra 2022 do decembra minulého roka. Podľa predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej sú priestory vybavené na výučbu odborov, o ktoré je na trhu veľký záujem.

„Robotizácia, energetika a informatizácia sú hybné sily nášho kraja. Máme ambíciu byť slovenským robotickým centrom, kde prebieha vývoj aj uvádzanie výsledkov do praxe. Verím, že vynovené priestory s vybavením budú miestom, kde sa talenty detí budú premieňať na vedomosti a zručnosti, ktoré budú posúvať kraj dopredu k naplneniu našej vízie," uviedla.

O absolventov školy je na trhu práce záujem. Aktuálne vykazujú 1,5-percentnú nezamestnanosť absolventov a sú tak v prvej desiatke spomedzi všetkých 88 stredných škôl v Žilinskom samosprávnom kraji. „V zrekonštruovaných priestoroch sa vyučujú žiaci v odbore mechanik elektrotechnik so zameraním na priemyselnú automatizáciu - pneumatiku, CNC stroje, kolaboratívne roboty, energetiku a súvisiace profesie. Týmto sa blížime k reálnym podmienkam, ktoré majú naši žiaci v rámci odborného vzdelávania a prípravy vo firmách," vyzdvihol riaditeľ školy Roman Javorek.

Samosprávny kraj investoval do školy aj v roku 2022, keď zateplili školskú jedáleň za vyše 260 000 eur. V tomto školskom roku uspeli vo výzve na debarierizáciu väčších stredných škôl s rozpočtom zhruba 180 000 eur. V súčasnosti pripravujú projektovú dokumentáciu.


Súvisiaci článok
Liptáčka Gajanová suverénne vyhrala rozbeh na 800 metrov a je v semifinále
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť