Nedeľa 14. 07. 2024 08:22:58 | Meniny má Kamil

Turisti vo Veľkej Fatre minú za deň 28 eur, zväčša na občerstvenie a ubytovanie

Turisti pri návšteve Národného parku Veľká Fatra minú za jeden deň 28 eur. Zväčša ich vynaložia na občerstvenie a ubytovanie. Pri týždennej návštevnosti 6 677 ľudí to predstavuje príjem pre región 186 956 eur. Vyplýva to z augustového dotazníkového prieskumu Správy NP Veľká Fatra, na ktorom sa zúčastnilo 1 095 turistov.

TASR|25. september 2023|10:45:05

Zdroj: Freepik.com

Súvisiaci článok
Najnavštevovanejšou lokalitou vo Veľkej Fatre je Gaderská dolina
Čítajte viac >

„Pokiaľ by sme túto návštevnosť a vynaložené náklady návštevníkov prepočítali na letné dovolenkové obdobie júl a august, NP prinesie pre región 1 682 604 eur. Samozrejme, pre ostatné obdobie roku by to boli len odhady. No vzhľadom na to, že sme v rámci územia rozmiestnili päť sčítacích digitálnych zariadení, o rok budeme vedieť údaje rozloženia návštevnosti v rámci celého roku,“ zhodnotili zo správy NP.

Súčasťou dotazníka bolo aj zisťovanie, aké vlastnosti Veľkej Fatry návštevníci vnímajú ako najatraktívnejšie a čo im v národnom parku najviac chýba. Najčastejšie sa vyjadrovali, že im na ich trase chýbajú pitná voda, toalety, odpadkové koše či oddychové plochy s mobiliárom, kde by sa mohli občerstviť vlastnými potravinami.

Z odpovedí ďalej vyplýva, že prioritnou výhodou NP je veľkoplošná nedotknutá krajina s nízkou koncentráciou pomerne rovnomerne rozmiestnených turistov. Uviedlo to 79,6 percenta ľudí. „Tento názor nám niekoľkokrát aj ústne potvrdili a vyjadruje skutočný potenciál chránenej krajiny NP Veľká Fatra,“ podotkli zo správy NP. Viac ako 60 percent respondentov tiež zmienilo potrebu budovania náučných a/alebo interaktívnych chodníkov či lokalít na vhodných miestach.

Údaje z dotazníkov správa NP považuje za hlavné ukazovatele riešení, ktoré plánujú v budúcnosti uplatniť pri zachovávaní funkčných a budovaní nových turistických a informačných prvkov v rôznych častiach krajiny.


Súvisiaci článok
Tip na sobotný výlet v Žilinskom kraji: Vrch Suchý v Malej Fatre
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť