Nedeľa 11. 05. 2025 08:20:53 | Meniny má Blažena

Pozor, rútia sa na nás extrémne búrky. Dorazia už čoskoro a môžu napáchať škody

Búrky, ktoré zasiahli Žilinský kraj dnes okolo poludnia, napáchali mnoho škôd. Bez elektriny je ešte stále viac ako 20-tisíc odberných miest. Ak sa však predpovede naplnia, to najhoršie nás ešte len čaká. Rúti sa nás totiž rozsiahly búrkový systém – bow echo. Doraziť má ešte pred polnocou. Pripravte sa tak na búrlivú noc. ILUSTRAČNÉ FOTO: pixabay.com

Michal Filek|26. august 2023|22:00:10

Bow echo je, podľa špecializovanej stránky imeteo.sk, jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. Vzniká vtedy, keď sa búrková línia ohýba proti osi prúdenia. A presne to sa v súčasnosti deje.

Búrkový systém, ktorý sa k nám ženie, tak prinesie veľké množstvo bleskov, silný vietor a intenzívne zrážky.

Prvé búrky sa na našom území začnú vyskytovať už po 22.00 hod a postupne zasiahnu najviac Žilinský kraj.

„Ukotvite voľne stojace predmety, sledujte radar a včas sa pred búrkami ukryte,“ odporúča ľuďom žijúcim v pohraničí s ČR stránka imeteo.sk.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na dnešnú nos výstrahu 2. stupňa pre okresy: Bytča, Žilina, K. N. Mesto, Čadca, Martin, Ružomberok a Liptovský Mikuláš.

Varuje v nej pred možným výskytom silných búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 30 - 50 mm / 30 min, s nárazmi vetra 20 - 30 m/s (70 - 110 km/h) a s krúpami.

Meteorologická výstraha 2. stupňa pred búrkami podľa SHMÚ

Ich intenzita môže by nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká. Predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, môžu byť obmedzené až znemožnené ľudské aktivity a pohyb osôb. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť informáciám o meteorologickej situácii, sprievodných javoch a sledovať pokyny krízových zložiek (CO, starostovia, ministerstvá a pod.).

Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt. Môže dôjsť k povodňovým úkazom mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie a pod.).

Silný vietor môže spôsobiť škody na vegetácii, lesoch, na budovách, el. vedení a ďalších objektoch. Lietajúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Popadané stromy alebo iné nahromadené škody môžu obmedziť až paralyzovať dopravu. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu, väčšie krúpy môžu poškodiť strechy, skleníky, automobily a pod. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku.


Súvisiaci článok
Na severe Slovenska spôsobila búrka energetickú kalamitu
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť