Nedeľa 03. 12. 2023 18:14:36 | Meniny má Oldrich

Na Základnú umeleckú školu do Rajca zavítala hudobná jar už po štrnásty raz (VIDEO)

Vo štvrtok 18. mája sme s našou redakciou mali možnosť stráviť príjemné popoludnie na 14. ročníku Rajeckej hudobnej jari, ktorú už tradične organizuje Základná umelecká škola Rajec. Mladé hudobné talenty hodnotila odborná porota v zložení slovenských aj zahraničných skladateľov. Najviac súťažiacich evidovali tento rok v hre na violončele. Foto a video: Juliana Krčulová / SP21

Juliana Krčulová|19. máj 2023|09:30:48


Súvisiaci článok
Medzinárodná interpretačná súťaž sa v Rajci uskutoční už po štrnásty raz
Čítajte viac >

Obľúbená medzinárodná interpretačná súťaž Rajecká hudobná jar sa uskutočnila vo štvrtok 18. mája v priestoroch Základnej umeleckej školy Rajec. Štrnásty ročník Rajeckej hudobnej jari so sebou priniesol aj novinku pre účastníkov v podobe zvýšeného počtu kategórií.

„V tomto roku sme mali novinku, a tou bol zvýšený počet kategórií. Pridali sme jednu kategóriu pre individuálne výkony. Mali sme teda spolu päť kategórií pre sólovú hru a jednu kategóriu pre komorné zoskupenia do desať členov,“ priblížil našej redakcii riaditeľ ZUŠ Rajec, Marián Remenius.

V šiestich kategóriách vystúpilo spolu 44 súťažiacich z 18 škôl - ZUŠ Púchov, OZ Podpora Umenia Poprad, ZUŠ Rajec, ZUŠ Stupava, ZUŠ L. Árvaya Žilina, ZUŠ Ilava, ZUŠ Nemšová, ZUŠ Dubnica nad Váhom, ZUŠ M. Ruppeldta Bratislava, ZUŠ Rovinka, ZUŠ Nové Zámky, SZUŠ Róberta Tatára Banská Bystrica, ZUŠ Eugena Suchoňa Bratislava, ZUŠ Morava, SZUŠ Kapušany, SZUŠ Martin, SZUŠ BRIOSO Žilina a ZUŠ Jozefa Kresánka Bratislava.

IMG-1178.jpg

Do poroty štrnásteho ročníka medzinárodnej interpretačnej súťaže Rajecká hudobná jar zasadli významní slovenskí aj zahraniční hudobní skladatelia – doc. MgA. Jan Grossmann, Mgr. art. Peter Machajdík, Mgr. art. Viliam Gräffinger a Mgr. art. Peter Javorka, PhD.

Viliam Gräffinger, slovenský hudobný skladateľ, ktorý študoval na konzervatóriu a na VŠMU v Bratislave, sa v dnešnej dobe venuje komornej hudbe a sólovému vystupovaniu. Naša redakcia sa úspešného skladateľa a klaviristu opýtala, ako hodnotí tohtoročnú súťaž:

„Som veľmi rád, že po tých koronových krízových rokoch záujem opäť narástol. Mali sme možnosť sa tu stretnúť s rôznymi hudobnými nástrojmi a tiež novými súťažiacimi, keďže niektorí sa každoročne opakujú, ale stále prichádzajú noví. Myslím si, že je to veľmi pozitívne, celkovo tento formát súťaže zameraný na slovenskú hudbu je veľmi prospešný,“ uviedol pre našu redakciu Viliam Gräffinger.

Slovenský hudobný skladateľ, Peter Javorka, študoval na konzervatóriu v Žiline a kompozíciu u profesora Jevgenija Iršaia na VŠMU v Bratislave. V dnešnej dobe je rezidentom kompozičných kurzov Institut Ostravské dny a spoluzakladateľom festivalu AsynChrónie – Prehliadka mladých skladateľov. Na našu otázku, ako hodnotí tohtoročnú Rajeckú hudobnú jar, nám odpovedal takto:

„V prvom rade mám veľkú radosť, že stále prichádzajú mladí ľudia, ktorí hrajú hudbu a majú chuť hrať hudbu, najmä tú slovenskú. Dáva to určitú nádej do budúcnosti pre všetkých pedagógov, pre skladateľov, ktorí vidia, že majú pre koho ďalej tvoriť. Je to vynikajúce aj preto, že od detstva sa týmto ľuďom vytvára vzťah ku slovenskej hudbe, ku slovenskej kultúre a máme sa na čo tešiť,“ zhodnotil pre našu redakciu Peter Javorka.

Svoje prvé dojmy po ukončení 14. ročníka Rajeckej hudobnej jari nám prezradil aj riaditeľ Základnej umeleckej školy v Rajci, Marián Remenius.

„Veľmi ma teší, že úroveň Rajeckej hudobnej jari je stále veľmi vysoká. Je chvályhodné, že sa tu vyskytujú už aj mladí umelci, ktorí si sami tvoria skladby, a to je na tom to najlepšie. Rastie nám “omladina“, respektíve skladateľský dorast, ktorý ocenili aj skladatelia v odbornej porote. Do budúcna uvažujeme o tom, že by porota udeľovala aj zvláštnu cenu takýmto mladým skladateľom, i keď Rajecká hudobná jar nie je na toto výlučne zameraná, na to sa špecializuje súťaž v Revúcej. Tohtoročná absolútna víťazka, čelistka Vanesa Bortníková, napríklad spravila enormný skok dopredu, čo ocenili aj porotcovia. Skladbu zahrala bravúrne,“ uzavrel pre našu redakciu riaditeľ ZUŠ Rajec, Marián Remenius.

Výsledková listina je dostupná na TOMTO ODKAZE.


Súvisiaci článok
Štrnásty ročník Rajeckej hudobnej jari so sebou prinesie aj novinku pre účastníkov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť