Spojenie naprieč regiónmi: Spev, tanec a remeslá ožijú v amfiteátri obce Korňa

Spev, tanec, remeslá a vôňa tradície zaplnia amfiteáter obce Korňa už v sobotu 9. augusta 2025 od 13:00 hodiny.

Tlačová správa|22. júl 2025|08:00:00

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Obec Korňa

Súvisiaci článok
Tip na výlet v Žilinskom kraji: Objavte čaro rozhľadne nad Zákamenným
Čítajte viac >

Krajský folklórny festival KORŇANSKÁ STUDNIČKA - kultúrne podujatie, ktoré pramení z úcty k tradíciám, lásky k folklóru a spolupatričnosti ľudí, ktorým záleží na uchovávaní nášho kultúrneho dedičstva. V lone krásnej kysuckej prírody, v amfiteátri obce Korňa - známej nielen unikátnou prírodnou ropnou studničkou, ale aj živou folklórnou tradíciou - ožijú 9. augusta o 13:00 hodine spev, tanec, remeslo i pohostinnosť našich predkov.

Čaká vás bohatý kultúrny program: vystúpenia folklórnych súborov, skupín, ľudových hudieb i sólistov z regiónov Kysuce, Orava, Liptov, Turiec a Horné Považie. Festival ponúkne atmosféru, ktorá pohladí dušu a spojí ľudí naprieč regiónmi.

Korňanská studnička nie je len podujatie - je to prameň folklóru, spolupatričnosti a radosti. V tematických blokoch sa predstaví približne 400 účinkujúcich, ktorí oživia tradičné piesne, tance, kroje i ľudové zvyky jednotlivých oblastí. Veríme, že aj vďaka vašej prítomnosti vytvoríme neopakovateľnú atmosféru a položíme základ novej tradícii, ktorú budú ľudia s hrdosťou podporovať aj v ďalších rokoch.

510405022_1029107842675832_2552272320563813508_n.jpg Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Obec Korňa

Festival slávnostne otvoríme o 13:00 hodine skladbou regiónu Kysúc „Za Kysuckou bránou“.

Počas popoludnia a večera sa môžete tešiť na:

  • tradičný jarmok a ochutnávku kysuckých špecialít,
  • program na dvoch pódiách,
  • interaktívne vystúpenia pre rodiny s deťmi,
  • tvorivé remeselné dielne: tokárstvo, remenárstvo, medovnikárstvo, výšivku, hrnčiarstvo, tkáčstvo a drotárstvo (od 13:00 do 18:00 hodiny),
  • záverečné predstavenie: Šuhaj Show – Kaukliari.

Symbolika názvu a vizuálnej identity

Názov Korňanská studnička v sebe nesie metaforu miestnych prameňov - od tradičných vodných studničiek až po jedinečný Korňanský ropný prameň, ktorý je prírodnou raritou. Tak ako z tejto zeme samovoľne vyviera niečo výnimočné, aj festival čerpá z bohatej studnice kultúry, tradícií a duchovných hodnôt regiónov Žilinského kraja.

Logo podujatia navrhol neprofesionálny výtvarník Vladimír Šufliarsky - človek úzko spätý s obcou, ktorý do návrhu vniesol úprimnosť, cit pre tradíciu a hlboký vzťah k regiónu. Výsledkom je značka, ktorá nehrá na efekt, ale komunikuje srdcom – rovnako ako celý festival.

Obec Korňa získala titul „Dedina roka 2023“ na Slovensku počas prestížnej súťaže hodnotenej Národnou hodnotiacou komisiou (Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia). Po víťazstve v národnom kole sa obec stala slovenským zástupcom v európskej súťaži.

Dňa 13. septembra 2024 si Korňa spolu s obcou Čičmany prevzala strieborné ocenenie v rámci Európskej ceny obnovy dediny 2024, ktorá vyzdvihuje udržateľný rozvoj vidieka, komunitné hodnoty a ochranu kultúrneho dedičstva. Tieto ocenenia nie sú len formálnym uznaním - sú svedectvom o vysokej angažovanosti miestnej komunity, o jej schopnosti rozvojovo myslieť, zároveň však uchovávať tradície a posilňovať spolupatričnosť. Takáto obecná identita je ideálnym pozadím pre festival, ktorý folklór prezentuje ako živú, autentickú hodnotu spájajúcu komunitu.

plagat-program KFF KS (1).jpg Zdroj: korna.sk

Organizátormi festivalu sú: Kysucké kultúrne stredisko v Čadci v spolupráci s obcou Korňa, Žilinským samosprávnym krajom a Občianskym združením „Kultúra Kysúc“ pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci.

Na príprave podujatia sa podieľali kultúrno-osvetové inštitúcie Žilinského kraja: Krajské kultúrne stredisko v Žiline, Turčianske kultúrne stredisko v Martine, Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši a Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia - hlavný partner festivalu. Finančne ho podporili aj Žilinský samosprávny kraj a Nadácia SPP.

Zdroj tlačovej správy: za organizátorov PhDr. Silvia Kajanková, riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci


Súvisiaci článok
Tri milióny pre históriu: Ružomberok vdýchne nový život Legerského vile
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť