Štvrtok 03. 07. 2025 09:34:04 | Meniny má Miloslav

Katolícka univerzita v Ružomberku otvára brány medicíny budúcnosti: Nové simulačné centrum za 10 miliónov eur

Katolícka univerzita v Ružomberku vybuduje nové simulačné centrum pre budúcich zdravotníkov. Pracovisko za desať miliónov eur bude rozvíjať technické aj netechnické zručnosti v odboroch fyzioterapia, ošetrovateľstvo, urgentná zdravotná starostlivosť, laboratórne vyšetrovacie metódy a rádiologická technika. Univerzita ho bude financovať z fondov Európskej únie a vlastných zdrojov.

TASR|2. júl 2025|11:00:26

Zdroj: Facebook/Katolícka univerzita v Ružomberku

Súvisiaci článok
Mesto Liptovský Mikuláš má novú storočnú obyvateľku: Pani Mária oslávila krásne jubileum
Čítajte viac >

Tlačovú agentúru Slovenskej republiky o tom v stredu 2. júla informoval PR manažér Katolíckej univerzity Viktor Mydlo.

„Simulátory sú v dnešnej dobe kľúčové pre vzdelávanie budúcich profesionálov. Sú to najmodernejšie tréningové strediská, kde študenti zažijú rozmanité scenáre zo zdravotníckej praxe. Do náročnej nemocničnej reality potom prídu perfektne pripravení,“ ozrejmil rektor Katolíckej univerzity Jaroslav Demko.

Nové centrum vybuduje univerzita v priestoroch Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity. Študenti tam budú trénovať rozličné situácie z klinickej praxe, ale v kontrolovanom a bezpečnom prostredí simulátora. „Vybudovanie takéhoto centra považujem za obrovskú investíciu do vzdelávania mladých ľudí. Verím, že to prinesie potrebný impulz pre rozvoj slovenského zdravotníctva a zvyšovanie spokojnosti pacientov s poskytovanými službami,“ skonštatoval Demko.

Projekt počíta okrem rozvoja praktických zručností aj s modernizáciou študijných programov. Tie univerzita prispôsobí aktuálnym trendom, nebude chýbať virtuálna realita alebo softvér založený na umelej inteligencii. Prodekan Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity Lucián Zastko vysvetlil, že simulácie nielen zvyšujú kompetencie študentov, ale prinášajú aj novú dimenziu výučby - prepojenie teórie s praxou bez rizika pre pacientov. „Veľkou výhodou je aj možnosť opakovať viaceré postupy, čo v reálnej praxi nie je vždy možné. Tým sa výrazne posilňuje sebadôvera študentov a komfort budúcich pacientov,“ doplnil.

Vybudovanie zdravotníckeho simulátora bude Katolícka univerzita financovať z Programu Slovensko, nenávratný finančný príspevok je vo výške 9 197 684,88 eura, spoluúčasť fakulty zdravotníctva predstavuje 799 798,68 eura. Projekt trvá do konca roka 2029.


Súvisiaci článok
Povedz áno plavkám, nie výhovorkám – poď do FIT UP!
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť