Piatok 12. 07. 2024 19:58:40 | Meniny má Nina

Odporúčania: Takto sa treba správať pri povodni!

Pri vzniku povodne je potrebné chrániť predovšetkým zdravie a až potom majetok.

TASR|4. jún 2024|19:30:23

Ilustračné foto. Zdroj: ruzomberok.sk

Súvisiaci článok
Meteorológovia varujú: Pre okres Námestovo platí výstraha pred povodňou
Čítajte viac >

Ľudia by sa mali riadiť pokynmi povodňových orgánov, polície a záchranárov a rešpektovať oficiálne informácie o vývoji situácie. Vyplýva to z odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva SR. Na občanov tiež apeluje, aby v takejto situácii pomohli starým, bezvládnym a deťom bez dozoru.

„Pohybujte sa zásadne mimo zatopenej oblasti a nikdy nevstupujte do prúdiacej vody. Vyhýbajte sa elektrickému vedeniu a zapnutým elektrickým spotrebičom. Všimnite si možný únik plynu. Nepoužívajte otvorený oheň a nefajčite. Svieťte len baterkou," zdôraznil úrad.

Zároveň apeluje, aby ľudia počas povodní používali len zdravotne bezpečnú a spoľahlivo overenú vodu. „Nikdy nekonzumujte potraviny, ktoré prišli do styku s povodňovou vodou, kalom a bahnom," skonštatoval. Upozornil aj na potrebu dôkladnej hygieny. "Dôsledne dbajte na hygienu, najmä na starostlivé a časté umývanie rúk pred jedením a pitím, pred fajčením, pred a po použití WC," dodal.

V prípade búrok úrad odporúča zdržiavať sa v bezpečnom úkryte. „Ak sa nemôžete ukryť v budove chránenej bleskozvodom, skryte sa v aute a držte sa ďalej od okien," podotkol. Ľudia by sa mali vyhnúť otvoreným priestranstvám, otvoreným lokalitám vodných plôch a ich okoliu. Odporúča sa vypnúť elektronické zariadenia, ako mobil, rádio alebo televízor a zamedziť kontaktu s vodivými predmetmi.

Počas silného krupobitia Úradu verejného zdravotníctva radí vyhľadať akýkoľvek úkryt, ktorý by mohol ochrániť pred potenciálnym rizikom zásahu. „Chráňte si predovšetkým povrch hlavy, napríklad taškou, batohom, rozprestretou bundou alebo aspoň rukami, pokým sa dostanete do bezpečia," doplnil úrad.

Vo viacerých okresoch na Slovensku hrozia v utorok 4. júna povodne. Meteorológovia vydali hydrologické výstrahy prvého, druhého aj tretieho stupňa. V niektorých okresoch východného a stredného Slovenska zároveň platia výstrahy druhého stupňa pred dažďom a búrkami.


Súvisiaci článok
Smutná bilancia doterajšieho diania. Na cestách v Žilinskom kraji zomrelo sedem ľudí, je to však menej ako vlani
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť