Streda 12. 06. 2024 03:09:34 | Meniny má Zlatko

Slovenská národná knižnica evidovala vlani viac ako 6-tisíc aktívnych používateľov

Slovenská národná knižnica v Martine evidovala ku koncu roka 2023 celkovo 6 599 aktívnych používateľov a 92 126 absenčných a prezenčných výpožičiek. O služby Literárneho archívu SNK prejavilo záujem 695 bádateľov, ktorým sprístupnili na štúdium 68 740 archívnych dokumentov. TASR o tom informovala hovorkyňa SNK Katarína Štefanides Mažáriová.

TASR|21. máj 2024|13:00:04

Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
Ponorte sa do sveta knižných búdok. Nastal po nich veľký hlad, v Žilinskom kraji ich je neúrekom
Čítajte viac >

Novinkou pre registrovaných používateľov bolo sprístupnenie digitálnej knižnice DIKDA - národná knižnica bez políc. „Od polovice apríla 2023 majú teda zadarmo online prístup k autorsky voľným i obchodne nedostupným dielam v plnotextovom zobrazení z ktoréhokoľvek miesta Európskeho hospodárskeho priestoru na svojich vlastných zariadeniach," priblížila hovorkyňa SNK.

Generálna riaditeľka Ivana Kostrabová pri hodnotení minulého roka poznamenala, že vytvorením vyhradeného parkoviska sa podarilo vyriešiť dlhodobo zlú parkovaciu situáciu pri sídelnej budove. „Nevyhnutným opravám sa podrobila južná časť strechy administratívnej budovy, kde sme položili aj novú vrstvu hydroizolácie. Pokračovali sme vo výmene drevených šindľov na strieškach v kaštieli Diviaky a vypracovali sme projekt opravy plynovej kotolne a vykurovacieho systému v Slovanskom múzeu A. S. Puškina v Brodzanoch," konštatovala Kostrabová.

Doplnila, že v septembri minulého roka SNK začala s implementáciou systému manažérstva kvality prostredníctvom modelu CAF s cieľom zvýšiť celkovú výkonnosť a skvalitniť riadenie a poskytované služby. SNK hospodárila v roku 2023 so sumou 9,13 milióna eur, pričom 2,47 milióna eur bolo určených na digitalizáciu.


Súvisiaci článok
Oslava histórie a vytrvalosti: Jubilejný Memoriál Jozefa Gabčíka prichádza s bohatým programom
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť