Streda 12. 06. 2024 16:07:43 | Meniny má Zlatko

Na Liptove sa bude saunovať v plnom prúde. Majstrovstvá Slovenska už klopú na dvere

Vodný park v Bešeňovej v okrese Ružomberok bude od štvrtka 23. do soboty 25. mája dejiskom 7. ročníka Majstrovstiev Slovenska v saunových rituáloch. Svoje umenie s uterákom počas podujatia predstaví aj majster sveta Róbert Židek. Agentúru TASR o tom informovala Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov.

TASR|21. máj 2024|10:00:01

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Súvisiaci článok
Nová plaváreň v Ružomberku nebude. Vedenie mesta chce rekonštruovať súčasnú
Čítajte viac >

Ako dodala, podujatie spája zdravotný benefit saunovania s prvkami divadelnej show. „V Bešeňovej sa predstaví osmička najlepších saunamastrov z celého Slovenska v kategórii single a takisto tri tímy. Bonusom tohto ročníka je, že na svetové majstrovstvá v Holandsku postúpia priamo až dvaja súťažiaci z kategórie single a dva tímy. Tretie miesto získa priamy postup do semifinále majstrovstiev sveta, ktoré bude u susedov v Česku," priblížila Šarafínová.

Odborná medzinárodná porota hodnotí profesionalitu, kreativitu, predvedenie procedúry, aromaterapiu, spracovanie a predvedenie príbehu. Takisto kostýmy, emócie či techniku práce so saunovým uterákom. „Saunové rituály majú svojich priaznivcov na Slovensku už niekoľko rokov. Nejde o bežné saunovanie, ale v podstate o saunové divadlo s prvkami show," vysvetlila Šarafínová.

Počas rituálu saunamaster polieva lávové kamene vodou, následne používa ľadovú drvinu s prídavkom 100 % prírodných esenciálnych olejov na aromatizáciu a dezinfekciu priestoru sauny. Aktuálnym trendom je využitie takzvaných „prírodných vykurovadiel" v priestoroch sauny. Na rozhorúčených lávových kameňoch sa začne voda výrazne odparovať, čím dochádza k postupnému nárastu teploty a vlhkosti vzduchu v saune. Následne saunamaster za použitia rôznych trikov rozháňa horúci vzduch saunovým uterákom, vejárom alebo vlajkou. Tým zefektívni proces saunovania a prostredníctvom divadelných prvkov a rekvizít odprezentuje návštevníkom príbeh v zvolenej téme.


Súvisiaci článok
Po dvoch mesiacoch ukončili rekonštrukciu strechy mestskej plavárne v Liptovskom Mikuláši
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť