Streda 22. 05. 2024 18:44:34 | Meniny má Júlia, Juliana

Elita špecialistov na Slovensku: Žilinskí lekári používajú pri liečbe unikátny prístroj

Lekári z oddelenia oftalmológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina patria medzi elitu špecialistov na Slovensku. Zuzana Fialová, hovorkyňa nemocnice, informovala médiá, že na pracovnej konferencii odborníci odprezentovali vedomosti a skúsenosti z oblasti modernej laserovej liečby ochorení sietnice.

Radka Kostánová|10. apríl 2024|08:00:33

Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinkou Žilina

Súvisiaci článok
V Bytči vdýchnu život novému sociálno-zdravotnému zariadeniu. Projekt odobril aj rezort práce
Čítajte viac >

Pracovná konferencia v Trenčianskych Tepliciach hostila elitu slovenských i zahraničných oftalmológov, no a medzi nimi aj skúsených očných lekárov zo žilinskej fakultnej nemocnice. Odborníci prišli z Česka, Nemecka, Talianska, Spojených štátov amerických či Spojených arabských emirátov. Médiá o tom informovala hovorkyňa nemocnice, Zuzana Fialová.

Priblížila, že špičkoví oftalmológovia z domáceho i zahraničného prostredia sa venovali téme modernej laserovej liečby ochorení sietnice. Žilinskí odborníci sú v tejto oblasti absolútnou špičkou. Pacientom pomáhajú vďaka špeciálnemu laseru, s ktorým dosahujú skvelé výsledky.

„Naše očné oddelenie je prvým pracoviskom na Slovensku, ktoré tento typ laseru získalo, a mohlo tak svoje skúsenosti úspešne prezentovať. Od začiatku používania prístroja sme zrealizovali vyše tisíc laserových zákrokov a jeho prínos je obrovský,“ priblížil primár oddelenia oftalmológie v Žiline, Michal Štubňa.

FNsP ZA_TS_Žilinskí oftalmológovia používajú pri liečbe unikátny prístroj_3.jpg Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinkou Žilina

Hovorkyňa nemocnice skonštatovala, že tento unikátny typ laserového prístroja Navilas predstavuje novú generáciu vďaka jedinečným výhodám vlastnej navigačnej technológie.

„V praxi ide o vopred naplánovanú, počítačom riadenú a digitálne zdokumentovanú liečbu, pri ktorej lekár namodeluje na počítači celú operáciu, ktorú potom prístroj vykoná. Pre pacienta to znamená nielen urýchlenie celého zákroku, ale predovšetkým jeho presnosť a bezpečnosť. Ďalšou výhodou prístroja je takzvaný mikropulzný (podprahový) laser, ktorý umožňuje menej invazívnu a šetrnejšiu laserovú liečbu takzvaným žltým svetlom,“ doplnil Michal Štubňa.

Fialová objasnila, že diabetická retinopatia je vážne ochorenie ciev očnej sietnice a najčastejšia očná komplikácia pri cukrovke. Vysvetlila, že vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje v dôsledku zle kompenzovanej cukrovky upchatie a poškodenie drobných ciev, ktorými je sietnica pretkaná. To vedie k poruche prekrvenia sietnice.

FNsP ZA_TS_FNsP ZA_TS_Žilinskí oftalmológovia používajú pri liečbe unikátny prístroj_1.JPG Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinkou Žilina

„Pri inej forme diabetickej retinopatie zas cievy v sietnici “netesnia“ a vyteká z nich tekutina, ktorá spôsobuje opuch sietnice. Nedostatočné prekrvenie i opuch bránia schopnosti vidieť. Ľudské oko reaguje na situáciu tvorbou nových ciev, ktoré sú však častokrát nekvalitné a praskajú. Ťažkosti môžu viesť až k odlúčeniu sietnice," dodala hovorkyňa nemocnice.


Súvisiaci článok
Deň zdravia pripomína to najdôležitejšie v živote. Počas týchto dní sa môžete nechať zadarmo vyšetriť
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť