Piatok 01. 12. 2023 18:06:31 | Meniny má Edmund

Ochranári čistili vo Veľkej Fatre lokalitu s výskytom raka červeného, prenášača račieho moru

Lokalitu s výskytom nepôvodného raka červeného čistili ochranári počas víkendu na území Národného parku Veľká Fatra. Podľa manažérky pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody SR Kristíny Bockovej našli invázny druh raka vo vodnom toku na území s prvým stupňom ochrany. Ide o prvý potvrdený výskyt tohto druhu na území Slovenska.

TASR|25. september 2023|18:05:03

Zdroj: Freepik.com

Súvisiaci článok
Turisti vo Veľkej Fatre minú za deň 28 eur, zväčša na občerstvenie a ubytovanie
Čítajte viac >

Doplnila, že na čistení sa podieľala Správa NP Veľká Fatra v spolupráci so ŠOP SR a Slovenským rybárskym zväzom - Rada Žilina. Výskyt raka červeného potvrdili v okrese Turčianske Teplice na úseku približne 1,5 kilometra malého toku, dotovaného teplou vodou z termálneho vrtu.

„Populáciu tu tvorí niekoľko tisíc jedincov a v lokalite sa nachádzajú aj ďalšie nepôvodné druhy živočíchov a rastlín. Rak červený pochádza z Ameriky a dosahuje veľkosť do 15 centimetrov. Je prenášačom račieho moru. Ochorenia, voči ktorému nie sú naše druhy rakov imúnne a spôsobuje ich masový úhyn,“ vysvetlila.

Počas dvoch dní viac ako 50 zamestnancov Správy NP Veľká Fatra, ŠOP SR, zástupcov SRZ - Rada Žilina a členov stráže prírody čistilo lokalitu a zbieralo invázne raky a nepôvodné sladkovodné krevety. Všetky odchytené jedince podrobili odbornému monitoringu a meraniu zástupcami Juhočeskej univerzity v Českých Budejoviciach a následne zlikvidovali, dodala Bocková.

Po odvodnení lokality a vyzbieraní rakov aplikovali vápnovú dezinfekciu dna a brehov toku na zamedzenie preneseniu račieho moru a na likvidáciu mladých jedincov rakov, ktoré nebolo možné odchytiť. „V lokalite zbierali opakovane aj po aplikácii vápna do neskorých večerných hodín. Doteraz odchytili zhruba 4 000 jedincov rakov a počas akcie ďalších viac ako 5 000 jedincov. Počas víkendu odchytili ďalšie samice s mláďatami v počte viac ako 3 400 kusov. Do dnešného dňa bolo v lokalite zlikvidovaných viac ako 12 400 jedincov tohto nepôvodného invázneho druhu,“ spresnila zoologička Správy NP Veľká Fatra Mária Apfelová.

Termín podľa Bockovej prispôsobili druhému obdobiu rozmnožovania raka pre jeho väčšiu efektívnosť. „V opatreniach sa bude pokračovať až do polovice októbra. Následne bude zabezpečený dvojročný monitoring lokality a odchyt zvyšných jedincov,“ priblížila Bocková.


Súvisiaci článok
Záchrannú stanicu v Zázrivej opustil ďalší orol. Konečne sa zotavil po úraze
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť