Sobota 13. 04. 2024 00:37:17 | Meniny má Aleš

Na vandalizmus v meste doplácajú všetci Žilinčania

Polámané lavičky, zničené odpadkové koše, poškodené zastávky či posprejované múry. Vandali si za svoje terče útokov vyberajú snáď všetko, čo v meste slúži širokej verejnosti. Akýkoľvek nový či obnovený mestský mobiliár, vysadená zeleň alebo zrekonštruované detské ihrisko nesie po čase podpis vandalov. Takéto bezohľadné vyčíňanie robí starosti nielen kompetentným na mestskom úrade, znepokojuje tiež väčšinu obyvateľov. Na opravu zničených objektov sa skladáme všetci, pričom peniaze by vedela samospráva využiť oveľa efektívnejšie. TEXT a FOTO: Barbora Zigová, hovorkyňa mesta

Tlačová správa|13. január 2023|14:57:23

Nedávno sa vandali zamerali na novú lávku na Obchodnej ulici, ktorú mesto Žilina sprístupnilo len začiatkom novembra minulého roka. K narušeniu povrchu kompozitnej dosky došlo pár dní po Vianociach.

„Na porozbíjané výplne zastávok MHD, podpálené smetné nádoby či poškodené dopravné značky, sme žiaľ, v našom meste už akosi zvyknutí a dá sa povedať, že ich opravy vykonávame bežne. Poškodenie len nedávno sprístupnenej lávky na Vlčincoch je však už obrovskou mierou vyčíňania. Podľa predbežných obhliadok je zrejmé, že bolo spôsobené úmyselne, a to buď ostrým predmetom alebo nejakým hrotom,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

DSC02240.JPG

Podľa jeho slov je vrchný kryt lávky veľmi náročné poškodiť, keďže ide o špeciálny povrch. „Páchateľ nebol zrejme jeden a na toto vyčíňanie museli byť vandali dobre vybavení, keďže porucha krytu bola spôsobená hrubým mechanickým poškodením,“ doplnil primátor. Vybudovanie nového mosta pre peších a cyklistov stálo mestskú kasu necelých 300-tisíc eur. Po dvoch mesiacoch od otvorenia tohto premostenia tak musí samospráva riešiť jeho opravu. Jej predbežné vyčíslenie je vo výške 2 600 eur bez DPH. „Akákoľvek väčšia investícia stojí mesto nemalé finančné prostriedky a veľké úsilie, preto ma úprimne mrzí, že si niekto výsledky tejto práce neváži a zámerne ich znehodnotí. Financie, ktoré dáme na opravu sme mohli využiť účelnejšie,“ uzavrel P. Fiabáne.

Pri odhaľovaní páchateľov môžu napomôcť i samotní občania, ktorí sú svedkami vandalizmu. Práve všímavosť okoloidúcich je vhodnou prevenciou pred protiprávnou činnosťou. V prípade, že sa občan stane svedkom podobných činov, mal by sa obrátiť na Mestskú políciu v Žiline, prípadne na policajný zbor. Vo všeobecnosti platí, že tmavé a odľahlé miesta, kde nie je veľký pohyb osôb, vytvárajú vhodné podmienky pre vyčíňanie vandalov. Výbornou prevenciou sa však v tomto prípade ukazuje monitorovanie viacerých lokalít kamerovým systémom. Podľa skúseností Mestskej polície v Žiline je práve na miestach monitorovaných kamerami nižšie riziko kriminality a útokov vandalov. Kamerový systém navyše nielen odrádza, ale i pomáha pri identifikácii páchateľov.

DSC02235.JPG


Súvisiaci článok
Začína sa zber vianočných stromčekov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť