Piatok 12. 07. 2024 04:33:24 | Meniny má Nina

Jednodňová diaľničná známka môže byť realitou. Rezort dopravy a poslanci ju schválili

Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky plánuje zavedenie jednodňovej diaľničnej známky. Cieľom má byť vyššia miera flexibility pre motoristov v rámci užívania spoplatnených úsekov ciest. Vyplýva to z predbežnej informácie zverejnenej na právnom a informačnom portáli Slov-Lex.

TASR|12. jún 2024|13:31:40

Ilustračné foto. Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
Ranná nehoda v Slovenskom Pravne si vyžiadala zásah leteckých záchranárov
Čítajte viac >

„Aj táto diaľničná známka bude, rovnako ako ostatné, výlučne v elektronickej forme, a tiež bude dostupná pre všetkých, teda pre domácich aj zahraničných motoristov. Cenu určí ministerstvo dopravy po dôkladnej analýze a bude v súlade s požiadavkami smernice na pomer cien krátkodobých a dlhodobých známok. Platnosť jednodňovej diaľničnej známky po zosúladení s okolitými krajinami navrhujeme na kalendárny deň," uviedli pre agentúru TASR z odboru komunikácie rezortu dopravy.

Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky umožňuje smernica Európskeho parlamentu z minulého roka. Návrh na zmenu zákona o diaľničnej známke plánuje rezort dopravy predložiť do pripomienkového konania v decembri.

V súčasnosti si môžu motoristi zakúpiť diaľničnú známku s platnosťou desať dní, 30 dní, 365 dní alebo na kalendárny rok. Medzi motoristami bola v tomto roku podľa údajov Národnej diaľničnej spoločnosti najpredávanejšia desaťdňová diaľničná známka, ktorá tvorila 59 % na celkovom predaji. Za ňou nasledovali v predajnosti diaľničné známky s platnosťou 365 dní a 30 dní. Novela bude účinná od 1. augusta 2024.


Súvisiaci článok
Celé Slovensko je na nohách. Polícia so špeciálne vycvičenými psami preveruje bombové hrozby na súdoch
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť