Pondelok 25. 09. 2023 16:37:22 | Meniny má Vladislav, Vladislava

100 stavieb Žilinského kraja: Paľova búda v Žiline (FOTOGALÉRIA)

Historici Peter Štanský a Milan Novák pre Turistickú informačnú kanceláriu mesta Žilina uviedli, že obľúbenou výletnou reštauráciou bola v minulosti Lesná reštaurácia Paľova búda v časti Bôrika – Chrastie. Pre žilinského hoteliera Pavla Folkmanna ju vyprojektoval v roku 1925 rodák z neďalekého Kuneradu, architekt Stanislav Bresciani. Svojím osobitým vzhľadom sa stala všeobecne známou mestskou stavbou a obľúbenou výletnou reštauráciou Žilinčanov. Foto: Súkromný archív Jozefa Feilera

Juliana Krčulová|2. jún 2023|15:00:03


Súvisiaci článok
100 stavieb Žilinského kraja: Folkmanov dom v Žiline (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Historici Peter Štanský a Milan Novák pre Turistickú informačnú kanceláriu mesta Žilina zaspomínali, že obľúbenou výletnou reštauráciou bola v minulosti Lesná reštaurácia Paľova búda v časti Bôrika – Chrastie. Pre žilinského hoteliera Pavla Folkmanna ju vyprojektoval v roku 1925 rodák z neďalekého Kuneradu, architekt Stanislav Bresciani.

PŠ.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského

Navrhol ju podľa ich slov vo švajčiarskom štýle ako viacpodlažný drevený objekt s dvoma vežičkami.

„Pre svoj osobitý vzhľad sa stala všeobecne známou mestskou stavbou a obľúbenou výletnou reštauráciou Žilinčanov. Táto budova nesie dodnes v ich povedomí pôvodný názov „Paľova búda" napriek tomu, že už dávno neslúži pohostinským a zábavným účelom. Paľova búda bola na vtedajšie časy dosť ďaleko od Žiliny a postupne ju navštevovalo čoraz menej výletníkov. Jej prevádzka začala byť nerentabilná, objekty nepredajné, a preto v roku 1938 venoval Folkmann objekt „Paľovej búdy“ ženskému rehoľnému rádu – Kongregácii Sestier sv. Cyrila a Metoda (prišli v roku 1933 z Moravy do Považského Podhradia), ktorý v ňom vytvoril ústav pre starostlivosť o mentálne postihnuté dievčatá,“ priblížili historici na oficiálnom webe Turistickej informačnej kancelárie mesta Žilina.

PŠ 2.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského

PŠ 3.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského

Ako ďalej uviedli, po zrušení ženských reholí v roku 1950 objekt prevzal rezort zdravotníctva a zriadil v ňom sociálny ústav pre mentálne postihnutých.

„Potom, ako sa v roku 1980 sociálny ústav odsťahoval do Turia, Paľovu búdu dostala Vysoká škola dopravy a spojov v Žiline a umiestnila v nej časť vojenskej katedry. Po roku 1990 sa Paľova búda na pár rokov vrátila k pôvodnému účelu ako pohostinstvo a študentská kaviareň.

V rámci reštitúcií bol objekt v roku 1996 vrátený Kongregácii sestier sv. Cyrila a Metoda, ktorá po roku 1989 obnovila svoju činnosť na Slovensku. Začiatkom roku 1998 poskytli budovu za cenu opravy do dlhodobého prenájmu novovzniknutému Univerzitnému pastoračnému centru pri Žilinskej univerzite (UPeCe). Budovu svojpomocne veriaci učitelia, študenti a Žilinčania zrekonštruovali pod vedením vtedajšieho správcu ThLic. Ladislava Stromčeka. Poslaním centra je napomáhať ľudskej a kresťanskej formácii študentov. Slúži tiež na vzdelávanie, porady, sústredenia, kurzy a ďalšie aktivity. Patrónom UPeCe je svätý Pavol,“ uzavreli historici Peter Štanský a Milan Novák pre Turistickú informačnú kanceláriu mesta Žilina.

PŠ 4.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského

PŠ 5.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského

PŠ 6.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského

PŠ 7.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského

PŠ 8.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského

PŠ 9.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského

PŠ 10.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského

PŠ 11.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského

PŠ 12.jpg Foto: Súkromný archív Petra Štanského

Jozef Feiler 2.jpg Foto: Súkromný archív Jozefa Feilera

Študentská kaviareň - Paľova Búda.jpg Foto: Facebook / Študentská kaviareň - Paľova Búda


Súvisiaci článok
100 stavieb Žilinského kraja: Slovenské národné múzeum – Múzeá v Martine (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť